2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 15 No. 1 Mount Union    Capital    1:30 PM A
Oct. 15 Willamette    No. 2 Linfield    4:30 PM
Oct. 15 No. 3 UW-Whitewater    UW-La Crosse    2:00 PM
Oct. 15 No. 5 Mary Hardin-Baylor    East Texas Baptist    7:00 PM
Oct. 15 No. 6 UW-Oshkosh    UW-Stevens Point    2:00 PM
Oct. 15 No. 7 Wesley    Kean    1:00 PM
Oct. 15 No. 8 Wheaton (Ill.)    No. 13 North Central (Ill.)    8:00 PM
Oct. 15 Carleton    No. 9 St. John's    2:00 PM V LS A
Oct. 15 Howard Payne    No. 10 Hardin-Simmons    2:30 PM
Oct. 15 No. 11 Thomas More    Waynesburg    1:30 PM
Oct. 15 UW-River Falls    No. 12 UW-Platteville    3:00 PM LS
Homecoming
Oct. 15 No. 14 Wabash    Kenyon    1:00 PM
Oct. 14 No. 15 Johns Hopkins    Dickinson    7:00 PM
Oct. 15 FDU-Florham    No. 16 Albright    1:00 PM
Oct. 15 No. 17 Cortland    Alfred    1:00 PM
Oct. 15 No. 18 John Carroll    No. 22 Ohio Northern    6:00 PM LS A A
Oct. 15 No. 19 Whitworth    Pacific Lutheran    4:00 PM LS
Oct. 15 No. 20 Washington and Lee    Guilford    1:00 PM LS
Oct. 15 No. 21 Texas Lutheran    Austin    2:00 PM
Oct. 15 No. 23 Salisbury    William Paterson    1:00 PM
Oct. 15 LaGrange    No. 24 Huntingdon    2:00 PM
Oct. 15 Wilkes    No. 25 Delaware Valley    12:00 PM
Oct. 15 Montclair State    Christopher Newport    TBA
Oct. 15 Bowdoin    Hamilton    12:00 PM
Oct. 15 Endicott    Maine Maritime    12:00 PM V
Oct. 15 Westfield State    Massachusetts Maritime    12:00 PM V LS
Oct. 15 Mount Ida    Gallaudet    12:00 PM LS
Oct. 15 Nichols    Salve Regina    12:00 PM LS
Oct. 15 Ursinus    Juniata    12:00 PM LS
Oct. 15 Frostburg State    TCNJ    12:00 PM
Oct. 15 Wesleyan    Bates    1:00 PM
Oct. 15 MIT    Western New England    1:00 PM
Oct. 15 Olivet    Albion    1:00 PM
Oct. 15 Colby    Amherst    1:00 PM
Oct. 15 DePauw    Allegheny    1:00 PM
Oct. 15 McDaniel    Franklin and Marshall    1:00 PM V LS
Oct. 15 Rowan    Southern Virginia    1:00 PM LS A
Oct. 15 Husson    Castleton    1:00 PM LS
Oct. 15 Maryville (Tenn.)    Ferrum    1:00 PM V LS
Oct. 15 Susquehanna    Moravian    1:00 PM LS
Oct. 15 Norwich    Anna Maria    1:00 PM
Oct. 15 Stevenson    Widener    1:00 PM
Oct. 15 Hiram    Ohio Wesleyan    1:00 PM
Oct. 15 Thiel    Case Western Reserve    1:00 PM
Oct. 15 Randolph-Macon    Emory and Henry    1:00 PM
Oct. 15 Buffalo State    Alfred State    1:00 PM LS
Oct. 15 Hampden-Sydney    Catholic    1:00 PM LS
Oct. 15 Aurora    Alma    1:00 PM LS
Oct. 15 Ithaca    Brockport    1:00 PM
Oct. 15 Gettysburg    Muhlenberg    1:00 PM
Oct. 15 Hartwick    Morrisville State    1:00 PM LS
Oct. 15 St. John Fisher    Utica    1:00 PM
Oct. 15 Methodist    N.C. Wesleyan    1:00 PM LS
Oct. 15 RPI    Merchant Marine    1:00 PM
Oct. 15 Tufts    Trinity (Conn.)    1:30 PM
Oct. 15 Middlebury    Williams    1:30 PM LS
Oct. 15 Hanover    Bluffton    1:30 PM
Oct. 15 Curry    Coast Guard    1:30 PM LS
Oct. 15 Wilmington    Marietta    1:30 PM
Oct. 15 Rochester    Springfield    1:30 PM V LS
Oct. 15 Manchester    Rose-Hulman    1:30 PM V LS
Oct. 15 Muskingum    Baldwin Wallace    1:30 PM LS
Oct. 15 Western Connecticut    Fitchburg State    1:30 PM LS
Oct. 15 Anderson    Defiance    1:30 PM
Oct. 15 Becker    SUNY-Maritime    2:00 PM
Oct. 15 Mass-Dartmouth    Worcester State    2:00 PM
Oct. 15 Trine    Kalamazoo    2:00 PM
Oct. 15 Westminster (Pa.)    Grove City    2:00 PM
Oct. 15 Berry    Hendrix    2:00 PM
Oct. 15 Greenville    MacMurray    2:00 PM
Oct. 15 Iowa Wesleyan    Eureka    2:00 PM
Oct. 15 Lakeland    Benedictine    2:00 PM
Oct. 15 Rockford    Concordia-Chicago    2:00 PM V LS
Oct. 15 Southwestern    Trinity (Texas)    2:00 PM
Oct. 15 Concordia (Wis.)    Wisconsin Lutheran    2:00 PM
Oct. 15 Sewanee    Washington U.    2:00 PM V LS
Oct. 15 Westminster (Mo.)    Martin Luther    2:00 PM
Oct. 15 Luther    Buena Vista    2:00 PM LS
Oct. 15 Lake Forest    Macalester    2:00 PM
Oct. 15 Hamline    Concordia-Moorhead    2:00 PM LS
Oct. 15 Augsburg    St. Olaf    2:00 PM
Oct. 15 Gustavus Adolphus    Bethel    2:00 PM
Oct. 15 Simpson    Wartburg    2:00 PM
Oct. 15 Beloit    Ripon    2:00 PM
Oct. 15 Carthage    Elmhurst    2:00 PM
Oct. 15 Central    Nebraska Wesleyan    2:00 PM
Oct. 15 McMurry    Belhaven    2:00 PM
Oct. 15 Illinois College    Knox    2:00 PM
Oct. 15 Illinois Wesleyan    Carroll    2:00 PM V LS
Oct. 15 Birmingham-Southern    Millsaps    2:00 PM
Oct. 15 Finlandia    Presentation    2:00 PM
Oct. 15 Grinnell    Monmouth    2:00 PM
Oct. 15 Mount St. Joseph    Earlham    2:30 PM LS
Oct. 15 Rhodes    Chicago    2:30 PM V LS
Oct. 15 Wooster    Oberlin    3:00 PM
Oct. 15 Coe    Dubuque    3:00 PM
Oct. 15 Plymouth State    Bridgewater State    4:00 PM
Oct. 15 Cal Lutheran    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Oct. 15 Lewis and Clark    Pacific    4:00 PM
Oct. 15 Northwestern (Minn.)    St. Scholastica    5:30 PM
Oct. 15 Hope    Adrian    6:00 PM
Oct. 15 Greensboro    Averett    6:00 PM
Oct. 15 Bethany    Washington and Jefferson    6:00 PM
Oct. 15 St. Norbert    Lawrence    6:00 PM
Oct. 15 Heidelberg    Otterbein    7:00 PM
Oct. 15 Carnegie Mellon    Geneva    7:00 PM
Oct. 15 Wittenberg    Denison    7:00 PM
Oct. 15 Shenandoah    Bridgewater    7:00 PM
Oct. 15 UW-Eau Claire    UW-Stout    7:00 PM
Oct. 15 Minnesota-Morris    Crown    7:00 PM
Oct. 15 Augustana    Millikin    7:00 PM
Oct. 15 Louisiana College    Sul Ross State    7:00 PM
Oct. 15 Occidental    La Verne    8:00 PM
Oct. 15 Whittier    Pomona-Pitzer    10:00 PM
Oct. 15 Puget Sound    George Fox    10:00 PM
Oct. 15 Chapman    Redlands    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats