2017 Division III football schedule

Previous: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | CCC | Centennial | CCIW | E8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | LL | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NESCAC | NEWMAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 19 Martin Luther    Northwestern (Minn.)    8:00 PM
Oct. 20 Hamilton    Colby    TBA
Oct. 20 Carnegie Mellon    Thiel    TBA
Oct. 20 Amherst    Wesleyan    TBA
Oct. 20 Bates    Middlebury    TBA
Oct. 20 Williams    Tufts    TBA
Oct. 20 Whittier    Pomona-Pitzer    TBA
Oct. 20 Case Western Reserve    Geneva    TBA
Oct. 20 Wilkes    Stevenson    TBA
Oct. 20 FDU-Florham    Misericordia    TBA
Oct. 20 Springfield    Catholic    TBA
Oct. 20 SUNY-Maritime    Castleton    TBA
Oct. 20 Rochester    Ithaca    TBA
Oct. 20 Johns Hopkins    Gettysburg    TBA
Oct. 20 Salve Regina    Curry    TBA LS
Oct. 20 Marietta    John Carroll    TBA
Oct. 20 Framingham State    Westfield State    TBA
Oct. 20 Union    St. Lawrence    TBA
Oct. 20 Hobart    RPI    TBA
Oct. 20 Anna Maria    Husson    TBA V LS
Oct. 20 Bridgewater State    Western Connecticut    TBA
Oct. 20 Massachusetts Maritime    Plymouth State    TBA
Oct. 20 TCNJ    Kean    TBA
Oct. 20 Wheaton (Ill.)    Augustana    TBA
Oct. 20 Benedictine    Eureka    TBA
Oct. 20 Claremont-Mudd-Scripps    Occidental    TBA
Oct. 20 Lewis and Clark    Pacific    TBA
Oct. 20 Coast Guard    MIT    12:00 PM V LS
Oct. 20 Norwich    Maine Maritime    12:00 PM V
Oct. 20 Juniata    Moravian    12:00 PM LS
Oct. 20 Gallaudet    Dean    12:00 PM
Oct. 20 Trinity (Conn.)    Bowdoin    12:30 PM
Oct. 20 King's    Albright    1:00 PM
Oct. 20 Trine    Finlandia    1:00 PM
Oct. 20 Susquehanna    Ursinus    1:00 PM
Oct. 20 Delaware Valley    Lebanon Valley    1:00 PM
Oct. 20 Huntingdon    Averett    1:00 PM
Oct. 20 University of New England    Western New England    1:00 PM
Oct. 20 WPI    Merchant Marine    1:00 PM LS
Oct. 20 Franklin and Marshall    Dickinson    1:00 PM
Oct. 20 DePauw    Wittenberg    1:00 PM V LS A
Oct. 20 Shenandoah    Emory and Henry    1:00 PM LS A
Oct. 20 Luther    Nebraska Wesleyan    1:00 PM
Oct. 20 Alfred    Utica    1:00 PM
Oct. 20 Oberlin    Wabash    1:00 PM
Oct. 20 Washington and Jefferson    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 20 Guilford    Hampden-Sydney    1:00 PM
Oct. 20 Bridgewater    Randolph-Macon    1:00 PM LS
Oct. 20 Cortland    Hartwick    1:00 PM
Oct. 20 Ohio Wesleyan    Denison    1:00 PM
Oct. 20 Buffalo State    Brockport    1:00 PM
Oct. 20 Frostburg State    Montclair State    1:00 PM
Oct. 20 Morrisville State    St. John Fisher    1:00 PM
Oct. 20 Maryville (Tenn.)    LaGrange    1:00 PM LS
Oct. 20 N.C. Wesleyan    Brevard    1:00 PM LS
Oct. 20 Waynesburg    St. Vincent    1:00 PM
Oct. 20 Salisbury    Southern Virginia    1:00 PM
Oct. 20 Thomas More    St. Scholastica    1:00 PM
Oct. 20 Minnesota-Morris    Westminster (Mo.)    1:00 PM
Oct. 20 Lake Forest    Grinnell    1:00 PM
Oct. 20 Ohio Northern    Capital    1:30 PM A
Oct. 20 Baldwin Wallace    Wilmington    1:30 PM
Oct. 20 Heidelberg    Mount Union    1:30 PM LS
Oct. 20 Otterbein    Muskingum    1:30 PM LS
Oct. 20 Alvernia    Lycoming    1:30 PM
Oct. 20 Anderson    Rose-Hulman    1:30 PM LS
Oct. 20 Earlham    Franklin    1:30 PM
Oct. 20 Hanover    Manchester    1:30 PM LS
Oct. 20 Mount St. Joseph    Defiance    1:30 PM LS
Oct. 20 Endicott    Becker    2:00 PM LS
Oct. 20 Millsaps    Berry    2:00 PM
Oct. 20 McDaniel    Muhlenberg    2:00 PM
Oct. 20 Alma    Kalamazoo    2:00 PM
Oct. 20 Washington and Lee    Ferrum    2:00 PM
Oct. 20 Wesley    Rowan    2:00 PM
Oct. 20 Hiram    Wooster    2:00 PM LS
Oct. 20 Allegheny    Kenyon    2:00 PM
Oct. 20 Sewanee    Trinity (Texas)    2:00 PM
Oct. 20 Mary Hardin-Baylor    Belhaven    2:00 PM
Oct. 20 Texas Lutheran    Hardin-Simmons    2:00 PM
Oct. 20 Chicago    Beloit    2:00 PM
Oct. 20 Concordia-Chicago    Concordia (Wis.)    2:00 PM LS
Oct. 20 Aurora    Rockford    2:00 PM
Oct. 20 Concordia-Moorhead    Bethel    2:00 PM
Oct. 20 Lakeland    Wisconsin Lutheran    2:00 PM
Oct. 20 St. Olaf    St. John's    2:00 PM
Oct. 20 Crown    Greenville    2:00 PM LS
Oct. 20 Augsburg    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Oct. 20 Dubuque    Buena Vista    2:00 PM V LS
Oct. 20 North Central (Ill.)    Carthage    2:00 PM
Oct. 20 Central    Wartburg    2:00 PM
Oct. 20 Macalester    Ripon    2:00 PM
Oct. 20 UW-River Falls    UW-Whitewater    2:00 PM
Oct. 20 Cornell    Monmouth    2:00 PM
Oct. 20 Loras    Simpson    2:00 PM V LS
Oct. 20 Illinois College    Knox    2:00 PM
Oct. 20 UW-Stout    UW-Stevens Point    2:00 PM
Oct. 20 Millikin    Elmhurst    2:00 PM
Oct. 20 Iowa Wesleyan    MacMurray    2:00 PM
Oct. 20 UW-Eau Claire    UW-Platteville    2:00 PM LS A
Oct. 20 Carleton    St. Thomas    2:10 PM
Oct. 20 Worcester State    Mass-Dartmouth    2:30 PM
Oct. 20 UW-La Crosse    UW-Oshkosh    2:30 PM
Oct. 20 Austin    Birmingham-Southern    3:00 PM
Oct. 20 Centre    Rhodes    3:00 PM
Oct. 20 North Park    Carroll    3:00 PM LS
Oct. 20 Willamette    Pacific Lutheran    3:30 PM
Oct. 20 Redlands    La Verne    4:00 PM
Oct. 20 Linfield    George Fox    4:00 PM
Oct. 20 Whitworth    Puget Sound    4:00 PM V LS
Oct. 20 Olivet    Hope    5:00 PM LS
Oct. 20 Albion    Adrian    5:00 PM LS
Oct. 20 Howard Payne    Sul Ross State    7:00 PM
Oct. 20 East Texas Baptist    Louisiana College    7:00 PM
Oct. 20 Illinois Wesleyan    Washington U.    7:00 PM V LS
Oct. 20 St. Norbert    Lawrence    7:00 PM
Oct. 20 Chapman    Cal Lutheran    10:00 PM