October 18, 2010

Trine Vaults to No. 8 in AFCA Poll

More news about: Trine

Trine Vaults to No. 8 in AFCA Poll
WACO, Texas – Trine climbed to No. 8 in the American Football Coaches Association Division III Top 25.  The Thunder rolled to their sixth straight win in a 38-0 win over Alma Saturday. The Thunder tallied 478 yards of total offense and held the Scots scoreless with just 149 yards of offense.

 The Top five teams remained in place, led by perennial Division III powers Wisconsin-Whitewater and Mount Union.

 The Thunder are at Hope Saturday in a 2 p.m. kickoff and return home October 30 against Olivet.

 

Rank School (1st votes) Rec. Pts. Prev. Last Week Next Game
1. Wis.-Whitewater (35) 6-0 995 1 D. Wis.-Eau Claire, 45-0 Oct. 23 at Wis.-River Falls
2. Mount Union (Ohio) (5) 6-0 955 2 D. Heidelberg (Ohio), 45-7 Oct. 23 vs. Capital (Ohio)
3. Wesley (Del.) 7-0 915 3 D. Southern Virginia, 55-3 Oct. 30 at Salisbury (Md.)
4. Mary Hardin-Baylor (Texas) 6-0 865 4 D. Southern Oregon, 31-10 Oct. 23 at East Texas Baptist
5. St. Thomas (Minn.) 7-0 845 5 D. Hamline (Minn.), 61-17 Oct. 23 vs. No. 20 Bethel (Minn.)
6. North Central (Ill.) 6-0 791 6 D. Millikin (Ill.), 38-7 Oct. 23 vs. No. 25 Illinois Wesleyan
7. Wittenberg (Ohio) 7-0 765 7 D. Kenyon (Ohio), 52-0 Oct. 23 at Carnegie Mellon (Pa.)
8. Trine (Ind.) 6-0 624 10 D. Alma (Mich.), 38-0 Oct. 23 at Hope (Mich.)
9. Thomas More (Ky.) 6-0 618 9 D. St. Vincent (Pa.), 24-6 Oct. 23 at Bethany (W.Va.)
10. Hardin-Simmons (Texas) 6-1 574 12 D. Sul Ross St. (Texas), 73-7 Oct. 23 at Texas Lutheran
11. Delaware Valley 5-1 560 11 D. Wilkes (Pa.), 30-18 Oct. 23 vs. Lycoming (Pa.)
12. Wheaton (Ill.) 6-0 546 13 D. North Park (Ill.), 52-7 Oct. 23 vs. Carthage (Wis.)
13. Montclair St. (N.J.) 6-0 503 14 D. Buffalo St. (N.Y.), 35-20 Oct. 23 at Western Connecticut
14. Ohio Northern 5-1 410 16 D. Baldwin-Wallace (Ohio), 41-21 Oct. 23 at John Carroll (Ohio)
15. Central (Iowa) 6-1 399 15 D. Luther (Iowa), 45-26 Oct. 23 vs. Loras (Iowa)
16. Wartburg (Iowa) 6-0 398 24 D. No. 8 Coe (Iowa), 31-21 Oct. 23 vs. Dubuque (Iowa)
17. St. John Fisher (N.Y.) 7-0 387 17 D. Hartwick (N.Y.), 41-14 Oct. 23 at Alfred (N.Y.)
18. Linfield (Ore.) 4-1 370 18 D. Pacific (Ore.), 66-14 Oct. 23 at No. 23 Pacific Lutheran (Wash.)
19. Hampden-Sydney (Va.) 7-0 330 20 D. Emory & Henry (Va.), 48-10 Oct. 30 vs. Guilford (N.C.)
20. Bethel (Minn.) 6-0 279 23 D. Gustavus Adolphus (Minn.), 20-0 Oct. 23 at No. 5 St. Thomas (Minn.)
21. Coe (Iowa) 5-1 215 8 Lost to No. 24 Wartburg (Iowa), 31-21 Oct. 23 at Simpson (Iowa)
22. California Lutheran 4-1 142 25 D. La Verne (Calif.), 49-21 Oct. 23 vs. Pamona-Pitzer (Calif.)
23. Pacific Lutheran (Wash.) 5-0 137 NR D. Menlo (Calif.), 28-10 Oct. 23 vs. No. 18 Linfield (Ore.)
24. Ursinus (Pa.) 6-0 98 NR D. Johns Hopkins (Md.), 26-17 Oct. 23 vs. McDaniel (Md.)
25. Illinois Wesleyan 5-1 68 NR D. Elmhurst (Ill.), 30-26 Oct. 23 at No. 6 North Central (Ill.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dropped Out: Cortland St. (N.Y.) (19), Alfred (N.Y.) (21), Randolph-Macon (Va.) (22).

Others Receiving Votes: Case Western Reserve (Ohio), 62; Franklin (Ind.), 22; DePauw (Ind.), 21; Wabash (Ind.), 21; Cortland St. (N.Y.), 20; Rowan (N.J.), 18; Willamette (Ore.), 16; Salisbury (Md.), 11; Muhlenberg (Pa.), 7; Alfred (N.Y.), 5; Amherst (Mass.), 4; Williams (Mass.), 4; Wis.-Stevens Point, 4; SUNY-Maritime (N.Y.), 2; Washington & Jefferson (Pa.), 2; Plymouth St. (N.H.), 1.

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos