December 6, 2011

Eureka's Wes Schmidgall Named to D3Football.com All-Region Team

More news about: Eureka

MINNEAPOLIS, Minn. – Eureka College senior wide receiver Wes Schmidgall (Eureka, Ill./Eureka H.S./Culver-Stockton) has been selected for the seventh annual D3Football.com All-West Region Third Team, according to an announcement from the website on Monday.  Schmidgall is the first Eureka football player to earn All-Region accolades from the website and is now eligible for All-America honors from D3Football.com.

Schmidgall, who also earned All-Upper Midwest Athletic Conference First Team honors in 2011, led the league and ranked fifth nationally in Division III with 1,247 receiving yards.  His 73 receptions ranked second in the UMAC and his 16 touchdowns ranked tied for first.  For his four-year collegiate career that includes numbers from his freshman season at NAIA Culver-Stockton, Schimdgall made 196 catches for 3,631 yards and 43 touchdowns.  Following his 18-catch, 273-yard performance on Oct. 22 against UMAC preseason favorite Greenville, Schmidgall was named to the D3Football.com national Team of the Week and received UMAC Offensive Player of the Week honors for the second time in his career.

The All-West Region Team, selected in balloting by sports information directors and D3football.com staff, were chosen from 212 nominations by Division III member schools.  A total of 75 players were chosen.   Each All-Region honoree is eligible for the D3Football.com All-America Team that will be announced during the pregame show for the Stagg Bowl, the NCAA Division III championship game to be played on Dec. 16 in Salem, Va.

Running back Levell Coppage of top-ranked Wisconsin-Whitewater shared the West Region Offensive Player of the Year honor with Dubuque receiver Michael Zweifel.  St. Thomas (Minn.) linebacker Tony Danna was chosen as the West Region Defensive Player of the Year, while Chris Sulages of Lewis and Clark (Ore.) was named West Region Coach of the Year.  Schmidgall joined four players from league champion St. Scholastica as representatives from the UMAC on the All-West Region Team.

Eureka finished the 2011 season with a 4-6 overall record and a 4-5 UMAC record to finish sixth in the 10-team league. 

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos