January 26, 2012

Blades to be honored by Happiness House

More news about: Hobart
Senior Jarrid Blades will receive the Happiness House Volunteer of the Year Award on Friday, Feb. 3 during the annual Happiness House gala at Bellhurst Castle. An offensive lineman, he has been a Statesman on the gridiron and in the community over the past four seasons.

Blades planned and coordinated "Touchdown and Tackles for Happiness House." The annual fundraiser began in 2010 and with the help of his teammates, Blades has raised more than $5,000 for Happiness House through pledges from local businesses and fans for every tackle and touchdown Hobart recorded during a selected game each season.

Happiness House, which offers an array of educational, therapeutic, recreational and family support programs, is noted for its excellent school for children with physical and learning disabilities. It also provide services for adults and children with and without disabilities. Happiness House touches the lives of over 1,000 families in the Finger Lakes region each year.

In addition to the fundraiser, Blades and his teammates have visited Happiness House throughout the academic year to assist teachers and interact with students.

Blades will share the spotlight at the sold-out gala with philanthropist Tom Golisano, who will be recognized with The Humanitarian Award, and Roy Beecher, who will be recognized as the Outstanding Board Member of the Year.

On the field, Blades appeared in 23 games during his career. He helped Hobart compile a 27-11 record over the past four seasons, including two Liberty League Championships and two NCAA playoff appearances. The Statesmen were 7-2 overall in 2010, capturing the league title and a spot in the NCAA playoffs.

Blades is a three-time Liberty League All-Academic selection. He also earned a spot on the 2011 Capital One Academic All-District first team.

comments powered by Disqus
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading