EUREKA vs. Martin Luther at New Ulm, Minn.
10/12/2013 at 1 pm
Eureka
50
Martin Luther
14
Scoring 1 2 3 4 Final
Eureka (5-1) 10 27 7 6 50
Martin Luther (2-4) 0 0 7 7 14
New Ulm, Minn. | MLC Bowl
PARTICIPANTS
Eureka Martin Luther
Uni. Player
1 Eron Marquez
2 Jake Bane
3 Matt Mogged
4 Darien Anthony
5 Corey Dawson
6 Frankie Bray
7 Niko Rivera
9 Matt Stevenson
12 Blake Robles
13 Tyler Winders
14 Dustin Fritsch
15 Cody Cloud
17 Dorell Baugh
18 Conrad Schumann
22 Aaron Pearlman
23 Jacob Carls
26 Drew Duffy
27 Nick Blakey
28 Dakota Padilla
30 Tanner Evans
32 Gary Arvik
33 Josh Linder
34 Kolton Merritt
38 Everett King
39 Adam Green
40 Tyler Railey
43 Rick Martinez
44 Ty Cowin
45 Rocky Boyer
46 Donovan Lewis
47 Stew McGinnis
51 Alex Anderson
52 Nate Atkins
54 Cody Johnson
55 Hayden Ward
57 Austin Stearns
58 Geoff Hudson
60 Jesse Sams
64 Patrick Brinson
71 Nate Schroeder
72 Matt Friend
73 Zach Thomas
76 Brandon Weed
78 J.r. Lester
79 Javier Rivera
81 Nate Louis
82 Blake Lishka
84 D'Anthony Doss
85 Cody Followell
86 Tyler Hernandez
89 Beau Anderson
92 Gary Cecil
93 Austin Blair
Uni. Player
2 Luke Rothe
3 John Kujath
4 Matthew Olson
5 Thomas Keller
7 Daniel Sprain
8 Benjamin Hansen
10 Josh Rathje
11 Booker Ruggs
12 Nick Kressin
13 Phil Schroeder
14 Nate Schoenherr
15 Chris Pflughoeft
19 Chester Reinemann
20 Daniel Rodewald
21 Jacob Brohn
22 Paul Braun
24 Michael Loescher
27 Colin Paustian
28 Ma-Lik Rollins
32 William Chojnacki
34 Ben Snyder
36 Robert Schmidt
40 Daniel Schmidt
42 Chris Dean
45 Yaffet Gabayehu
50 Charlie Ungemach
54 James Christensen
55 Martin Loescher
64 Dyllan Jensen
65 Michael Martens
70 Aaron Platzer
71 Alec Bergmann
74 Jacob Bode
75 Jacob Anderson
77 Jeffrey Rick
81 Thomas Neider
83 Chris Arndt
88 Samuel Koepsell
90 Seth Zoellner
91 Ben Ewings
92 Paul Habermann
DID NOT PARTICIPATE
Eureka Martin Luther
Uni. Player
16 Jake Rutherford
19 Will Hansen
20 Cody Davis
21 Austin Pannell
24 C. Watson
25 Austin Andrews
10 Ben Mills
29 Robert Thompson
35 Lee Edwards
36 Taylor Huber
41 Chris Walls
42 Tyler Schuler
49 Sam Dailey
53 Brandon Schuler
62 A. Rodriguez
67 Wyatt Walsh
74 Austin Horchem
75 Spencer Keene
77 Paul Webb
80 Patrick Lindsey
88 D. Wilson
91 Ben Reed
96 Sam Mitchell
Uni. Player
6 Luke Morrell
17 Micah Plocher
25 Chris Aveni
26 Thomas Welch
30 Jon Schmeling
33 Seth Herlich
94 Adam Lemke
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading