/seasons/2013/contrib/20130903cg08ni

Twenty-four Pirates earn THSCA academic honors

More news about: Southwestern

GEORGETOWN – With just over three weeks before the start of football practice, 24 Southwestern University football players were honored by the Texas High School Coaches Association earning academic honors the association announced.

Head Coach Joe Austin praised the new Pirates that finished their high school careers in outstanding fashion and have created a solid base as they enter Southwestern this fall. The student-athletes were honored with two players being named to the first-team, nine to the second-team and 12 earning honorable mention accolades.

Student-athletes were required to have an overall grade point average of 92 or above, be a senior and be of good moral character. The THSCA and the U.S. Marine Corps have recognized student-athletes achieving these marks in 13 different sports including football. A complete list of the individuals is listed below:

Name

High School

Team

Morgan Records

Clear Creek High School

First-Team

Rance Thorne

Mabank High School

First-Team

Tanner Cervenka

Bridge City High School

Second-Team

Zach Cole

Bridge City High School

Second-Team

Michael Erwin

Gregory-Portland High School

Second-Team

Willis Johnson

Columbia High School

Second-Team

Emilio Noriega

JM Hanks High School

Second-Team

Gregory Reeves

James Earl Rudder High School

Second-Team

Jeremy Snyder

Taylor High School

Second-Team

Brandon Behrens

Prosper High School

Second-Team

Garrett West

Winston Churchill High School

Second-Team

Joseph Gicas

Cypress Falls High School

Honorable Mention

Tyler Hull

Lake Dallas High School

Honorable Mention

Tre Johnson

Mansfield Summit High School

Honorable Mention

Lorenzo Martinez

Georgetown High School

Honorable Mention

Caleb Moses

Ellison High School

Honorable Mention

Justin Pelt

Rouse High School

Honorable Mention

Alan Peralta

Harmony High School

Honorable Mention

Parker Rivers

Boyd High School

Honorable Mention

Eloy Robles

Martin High School

Honorable Mention

Zach Scroggins

Clear Falls High School

Honorable Mention

Blake Spencer

Flower Mound High School

Honorable Mention

Chase Stewart

Clear Creek High School

Honorable Mention

Jonathan Vahalik

Victoria West High School

Honorable Mention

Aug. 31: All times Eastern
TBA
Moravian at King's
7:00 PM
Methodist at Campbell
7:00 PM
Alfred State at Coast Guard
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Stevenson at Frostburg State
7:00 PM
Wesley at Delaware Valley
7:00 PM
Mayville St. at Buena Vista
7:30 PM
Manchester at Trine
Video Live Stats
8:00 PM
McMurry at Okla. Panhandle
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
Greenville at Millikin
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Fitchburg State at Curry
7:00 PM
Johns Hopkins at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
FDU-Florham at TCNJ
7:00 PM
MIT at Becker
Video Live Stats
7:30 PM
Anna Maria at WPI
Video Live Stats
7:30 PM
Gettysburg at Bridgewater
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Kalamazoo at Oberlin
TBA
Alma at St. Vincent
TBA
Heidelberg at Olivet
TBA
Worcester State at Salve Regina
TBA
Christopher Newport at Southern Virginia
Live Stats
TBA
Maine Maritime at SUNY-Maritime
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Grove City at Juniata
TBA
Birmingham-Southern at LaGrange
TBA
Carthage at Aurora
TBA
St. Norbert at UW-Stevens Point
TBA
Knox at Eureka
12:00 PM
Norwich at Morrisville State
12:00 PM
Bethany at Ursinus
12:00 PM
Brockport at Hobart
12:00 PM
Augustana at Cortland
12:00 PM
Bridgewater State at Buffalo State
12:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Video Live Stats Live Stats
12:30 PM
N.C. Wesleyan at Mount Union
Live Stats
1:00 PM
Castleton at Plymouth State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
UW-Oshkosh at John Carroll
1:00 PM
Alfred at Ithaca
1:00 PM
Misericordia at Merchant Marine
1:00 PM
Albion at Wabash
1:00 PM
Dickinson at Randolph-Macon
1:00 PM
Bluffton at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Union at Husson
Video Live Stats
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Westminster (Pa.)
1:00 PM
St. John Fisher at Washington and Jefferson
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Averett at Hampden-Sydney
1:00 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
William Paterson at RPI
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video Live Stats
1:00 PM
Kenyon at Sewanee
1:30 PM
Franklin at Thomas More
Live Stats
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Mount St. Joseph at Capital
1:30 PM
Baldwin Wallace at Defiance
1:30 PM
Earlham at Wilmington
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Guilford at Huntingdon
2:00 PM
UW-Stout at Simpson
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Nebraska Wesleyan
2:00 PM
Rockford at MacMurray
2:00 PM
Finlandia at Concordia (Wis.)
Video Live Stats
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
2:00 PM
Dubuque at Bethel
2:00 PM
Westminster (Mo.) at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Grinnell at St. Olaf
2:00 PM
Hamline at Crown
2:00 PM
UW-Whitewater at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Whitworth at Central
2:00 PM
Coe at UW-River Falls
2:00 PM
Loras at Elmhurst
2:00 PM
Concordia-Chicago at Ripon
Video Live Stats
2:00 PM
Presentation at Lawrence
2:00 PM
George Fox at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
Lake Forest at Beloit
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
Austin at Bacone
6:00 PM
Ohio Northern at Adrian
Live Stats Audio
7:00 PM
Brevard at Davidson
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats
7:00 PM
Otterbein at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Marietta at Geneva
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
St. Lawrence at Utica
7:00 PM
Southwestern at Denison
7:00 PM
Martin Luther at Minnesota-Morris
7:00 PM
Carroll at Lakeland
7:00 PM
Rose-Hulman at Illinois College
Video Live Stats
7:00 PM
Trinity Int'l at Wisconsin Lutheran
Video Live Stats
7:00 PM
Sul Ross State at Texas-Permian Basin
7:00 PM
Luther at UW-La Crosse
7:00 PM
Wayland Baptist at Louisiana College
8:00 PM
Trinity (Texas) at Redlands
8:00 PM
Northwestern (Minn.) at Augsburg
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Robert Morris-Chicago at North Central (Ill.)
8:00 PM
Wheaton (Ill.) at Benedictine
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Howard Payne at Southwestern Assemblies
10:00 PM
Rhodes at Willamette
Live Stats
Maintenance in progress.