Baldwin-Wallace Yellow Jackets

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 20 No. 1 UW-Whitewater  14  TCNJ  0 
2nd - 15:00
LS V A
Sep. 20 No. 2 Mary Hardin-Baylor    UW-La Crosse    7:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 3 Mount Union  45  Muskingum  0 
End of 2nd
LS A A
Sep. 20 Rowan  0  No. 4 Wesley  25 
3rd - 09:21
LS A A
Sep. 20 No. 7 UW-Platteville    No. 5 North Central (Ill.)    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 6 Linfield    Redlands    10:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 8 St. John Fisher    Brockport State    6:00 PM LS V A
Sep. 20 UW-Stout    No. 9 Wartburg    8:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 16 Heidelberg  7  No. 10 John Carroll  23 
Halftime
LS V V A
Sep. 20 No. 12 Hobart  37  Curry  0 
Start of 3rd
LS LS V A A
Sep. 20 No. 13 Wabash  17  Denison  6 
HALF
LS V A
Sep. 20 Moravian  14  No. 14 Johns Hopkins  33  Final
Sep. 20 St. Olaf  0  No. 15 Bethel  26 
9:29 2nd
LS V
Sep. 20 DePauw    No. 18 Wittenberg    6:00 PM LS V A
Sep. 20 Hartwick  0  No. 19 Ithaca  14 
HALF
LS V
Sep. 20 UW-Eau Claire    No. 20 Wheaton (Ill.)    2:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 21 Illinois Wesleyan  0  Simpson  7 
2nd - 06:31
LS V
Sep. 20 No. 22 Thomas More  21  Thiel  27 
Halftime
LS V A
Sep. 20 King's  10  No. 23 Lycoming  21 
0:20, 2nd
LS V A
Sep. 20 Albright  17  No. 24 Widener  28 
HALF
LS A A
Sep. 20 Coast Guard  0  No. 25 Hampden-Sydney  35 
3rd - 10:16
LS V A A
Sep. 20 RPI  40  Castleton State  13 
4th - 00:40
LS V
Sep. 20 Maine Maritime  20  Massachusetts Maritime  26 
Start of OT
LS LS V
42nd Annual Admiral's Cup
Sep. 20 Alfred State  28  Husson  28 
4th - 03:45
LS V
Sep. 20 Wesleyan  19  Middlebury  7 
3rd - 04:42
LS V
Sep. 20 Bridgewater State  30  Worcester State  20 
3rd - 08:52
LS V
Sep. 20 Hamilton  7  Tufts  16 
3rd - 07:10
LS V
Sep. 20 Colby  7  Trinity (Conn.)  9 
Start of 3rd
LS LS V
Sep. 20 Lebanon Valley  0  Stevenson  20 
3rd - 09:57
LS V A
Sep. 20 Allegheny  14  Hiram  14 
3rd Quarter - 14:59
LS LS V V
Sep. 20 SUNY-Maritime  10  Merchant Marine  31 
3rd - 08:26
LS V
Sep. 20 Case Western Reserve  20  St. Vincent  17 
3rd
V
Sep. 20 Ursinus  14  Franklin and Marshall  17 
2nd - 01:18
LS V
Sep. 20 LaGrange  21  Greensboro  28 
Start of 3rd
LS V A
Sep. 20 Juniata  7  Gettysburg  14 
HALF
LS V A
Sep. 20 WPI  7  Norwich  7 
3rd - 03:45
LS LS V
Sep. 20 Ohio Northern  14  Baldwin Wallace  28 
End of 2nd
LS V A A
Sep. 20 Franklin  27  Anderson  0 
15:00 2nd
LS A A
Sep. 20 Carnegie Mellon  7  Washington and Jefferson  14 
2nd -14:56
LS V A A
Sep. 20 Earlham  0  Manchester  28 
End of 2nd
LS LS V
Sep. 20 Bowdoin  0  Williams  19 
2nd - 11:50
LS V
Sep. 20 Muhlenberg  21  McDaniel  3 
2nd - 11:31
LS V
Sep. 20 Hope  10  Lakeland  7 
2nd Qtr-13:23
LS V A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Olivet  14  Aurora  7 
0:37 1st
LS V A
Sep. 20 Albion  7  Concordia (Wis.)  13 
2nd - 14:17
LS V
Sep. 20 North Park  7  Washington U.  7 
12:00 2nd
LS V
Sophomore Spirit Day
Sep. 20 Kalamazoo  14  Wisconsin Lutheran  7 
15:00 2nd
LS A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Concordia-Moorhead  9  St. John's  0 
2nd 5:53
LS V A A
Sep. 20 Hamline  0  Gustavus Adolphus  21 
2nd - 12:09
LS V
Sep. 20 Stetson  16  Birmingham-Southern  12 
2nd - 10:18
LS V
Sep. 20 Occidental  3  Austin  7 
2nd - 10:12
LS V
Sep. 20 Eureka  6  Greenville  13 
2nd 10:00
Sep. 20 Trine  7  Rockford  0 
2nd - 08:17
LS
Sep. 18 Christopher Newport  31  N.C. Wesleyan  28  Final BX
Sep. 19 Framingham State  29  Fitchburg State  26  Final BX RC
Sep. 20 Gallaudet  2  Rochester  30  Final
Sep. 20 Sewanee  20  Randolph-Macon  34  Final BX
Sep. 20 Frostburg State  12  Utica  20  Final BX
Sep. 20 Alfred  29  Buffalo State  21  Final BX
Sep. 20 Newport News Apprentice    Catholic    1:00 PM LS V
Sep. 20 Becker    Nichols    1:00 PM LS
Sep. 20 Bates    Amherst    1:00 PM LS V
Sep. 20 Salve Regina    William Paterson    1:00 PM LS A
Sep. 20 Endicott    Kean    1:00 PM LS V
Sep. 20 Maryville (Tenn.)    Averett    1:00 PM LS V
Sep. 20 Susquehanna    Dickinson    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Morrisville State    St. Lawrence    1:00 PM LS V A
Sep. 20 FDU-Florham    Misericordia    1:00 PM LS
Sep. 20 Lincoln (Pa.)    Montclair State    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Bethany    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 20 Mount Ida    Springfield    1:00 PM LS V
Sep. 20 Iowa Wesleyan    Minnesota-Morris    1:00 PM
Sep. 20 Huntingdon    Methodist    1:00 PM V V
Sep. 20 Wilmington    Capital    1:30 PM LS V A
Sep. 20 Geneva    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 20 Mount St. Joseph    Defiance    1:30 PM LS V
Sep. 20 Marietta    Otterbein    2:00 PM LS V A A
Sep. 20 Augsburg    Carleton    2:00 PM LS V A A
Sep. 20 Trinity (Texas)    Sul Ross State    2:00 PM LS A
Sep. 20 Southwestern Assemblies    Howard Payne    2:00 PM LS A
Sep. 20 Maranatha Baptist    Central    2:00 PM
Sep. 20 Grinnell    Luther    2:00 PM V
Sep. 20 UW-Stevens Point    Coe    2:00 PM A
Sep. 20 Westminster (Mo.)    MacMurray    2:00 PM
Sep. 20 Loras    Augustana    2:00 PM LS V
Sep. 20 Texas Lutheran    Louisiana College    2:00 PM LS V
Sep. 20 Rose-Hulman    Hanover    2:30 PM LS V
Sep. 20 Plymouth State    Western Connecticut    3:00 PM LS
Sep. 20 Hardin-Simmons    Wayland Baptist    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Lewis and Clark    Whittier    3:00 PM LS V
Sep. 20 Willamette    Cal Lutheran    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Alma    Concordia-Chicago    3:30 PM LS V
Sep. 20 Carroll    Lake Forest    3:30 PM LS V
Sep. 20 Whitworth    La Verne    3:30 PM LS V A
Sep. 20 Westfield State    Mass-Dartmouth    4:00 PM LS V
Sep. 20 Crown    St. Scholastica    4:00 PM LS LS V
Sep. 20 UW-River Falls    South Dakota Mines    6:00 PM
Sep. 20 Guilford    Southern Virginia    7:00 PM LS LS V A
Salem, Va. @ Salem Stadium
Sep. 20 Wooster    Oberlin    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Centre    Washington and Lee    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Kenyon    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 20 Wilkes    Delaware Valley    7:00 PM LS A
Sep. 20 Pacific    Dubuque    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Chicago    Elmhurst    7:00 PM LS V
Sep. 20 UW-Oshkosh    South Dakota State    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 Adrian    Benedictine    7:30 PM LS V A
Sep. 20 Martin Luther    Northwestern (Minn.)    8:00 PM LS V
Sep. 20 Southwestern    East Texas Baptist    8:00 PM LS V A A
Sep. 20 Rhodes    Pomona-Pitzer    10:00 PM LS V

What We're Reading

Past Records

2014 (0-2, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases