Illinois Wesleyan Titans

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 5 Anna Maria    Worcester State    TBA
Sep. 5 McDaniel    Catholic    TBA
Sep. 5 Albright    Kean    7:00 PM
Sep. 5 Widener    Rowan    7:00 PM
Sep. 5 WPI    Curry    7:00 PM
Sep. 5 Mass-Dartmouth    Mount Ida    7:00 PM
Sep. 5 Salve Regina    Bridgewater State    7:00 PM
Sep. 5 Trine    Manchester    7:30 PM
Sep. 6 RPI    Norwich    TBA
Sep. 6 Plymouth State    Castleton State    TBA
Sep. 6 Carnegie Mellon    Case Western Reserve    TBA
Sep. 6 St. Lawrence    Coast Guard    TBA
Sep. 6 Thomas More    Wesley    TBA
Sep. 6 Rhodes    Austin    TBA
Sep. 6 Arizona Christian    George Fox    TBA
Sep. 6 Dickinson    Hobart    12:00 PM
Sep. 6 Otterbein    St. John Fisher    12:00 PM
Sep. 6 Union    Ithaca    12:00 PM
Sep. 6 Lebanon Valley    Franklin and Marshall    1:00 PM
Season Opener
Sep. 6 Emory and Henry    Ferrum    1:00 PM
Sep. 6 Washington and Lee    Averett    1:00 PM
Sep. 6 Franklin    Illinois Wesleyan    1:00 PM
Sep. 6 Hampden-Sydney    Wabash    1:00 PM
Sep. 6 Rose-Hulman    Kalamazoo    1:00 PM LS V
Sep. 6 Wilmington    Olivet    1:00 PM
Sep. 6 Adrian    Defiance    1:00 PM
Sep. 6 King's    Moravian    1:00 PM
Sep. 6 Alfred State    Morrisville State    1:00 PM
Sep. 6 Randolph-Macon    Johns Hopkins    1:00 PM
Sep. 6 Susquehanna    Lycoming    1:00 PM
Sep. 6 Oberlin    Brockport State    1:00 PM
Sep. 6 Utica    Misericordia    1:00 PM
Sep. 6 Delaware Valley    Montclair State    1:00 PM
Sep. 6 Southern Virginia    Methodist    1:00 PM
Sep. 6 Ohio Wesleyan    Bluffton    1:00 PM
Sep. 6 Marietta    Kenyon    1:00 PM
Sep. 6 Merchant Marine    Apprentice    1:00 PM
Sep. 6 Alma    Heidelberg    1:30 PM
Sep. 6 Berry    Maryville (Tenn.)    1:30 PM
Sep. 6 Bridgewater (Va.)    Gettysburg    1:30 PM
Sep. 6 Muskingum    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 6 St. Vincent    John Carroll    1:30 PM
Sep. 6 Mount Union    Bethany    1:30 PM
Sep. 6 Juniata    Grove City    1:30 PM
Sep. 6 Sewanee    DePauw    2:00 PM
Sep. 6 Carleton    Macalester    2:00 PM
Sep. 6 Albion    UW-Stevens Point    2:00 PM
Sep. 6 UW-Platteville    Buena Vista    2:00 PM
Sep. 6 UW-Eau Claire    St. Thomas    2:00 PM
Sep. 6 Ohio Northern    Washington U.    2:00 PM LS V
Sep. 6 UW-River Falls    St. John's    2:00 PM
Sep. 6 Crown    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 6 Concordia-Moorhead    Jamestown    2:00 PM
Sep. 6 Simpson    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Hope    Monmouth    2:00 PM
Sep. 6 Lawrence    Rockford    2:00 PM
Sep. 6 Aurora    Illinois College    2:00 PM
Sep. 6 Carroll    Lakeland    2:00 PM
Sep. 6 Elmhurst    Loras    2:00 PM
Sep. 6 Millikin    Greenville    2:00 PM
Sep. 6 Coe    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 6 Central    Benedictine    2:00 PM
Sep. 6 Presentation    Luther    2:00 PM
Sep. 6 Martin Luther    Maranatha Baptist    2:00 PM
Sep. 6 MacMurray    Culver-Stockton    2:00 PM
Sep. 6 Eureka    Knox    2:00 PM
Sep. 6 UW-Stout    Dakota Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Huntingdon    Louisiana College    2:00 PM
Sep. 6 St. Norbert    Carthage    3:00 PM
Sep. 6 Claremont-Mudd-Scripps    Puget Sound    4:00 PM
Sep. 6 Pomona-Pitzer    MIT    4:00 PM
Sep. 6 Lewis and Clark    Whitworth    4:00 PM
Sep. 6 Hartwick    Western Connecticut    5:00 PM
Sep. 6 Salisbury    Christopher Newport    6:00 PM
Sep. 6 Augustana    Mount St. Joseph    6:00 PM
Sep. 6 Stevenson    N.C. Wesleyan    7:00 PM
Sep. 6 Butler    Wittenberg    7:00 PM LS V
Sep. 6 Shenandoah    Gallaudet    7:00 PM A
Sep. 6 Wooster    Washington and Jefferson    7:00 PM
Sep. 6 Greensboro    Guilford    7:00 PM
Gate City Soup Bowl
Sep. 6 Geneva    Frostburg State    7:00 PM
Sep. 6 Thiel    Allegheny    7:00 PM
Sep. 6 Taylor (Ind.)    Anderson    7:00 PM
Sep. 6 Concordia (Wis.)    North Park    7:00 PM
Sep. 6 Beloit    Chicago    7:00 PM LS
Sep. 6 LaGrange    Birmingham-Southern    7:00 PM
Sep. 6 Howard Payne    Trinity (Texas)    7:00 PM
Sep. 6 Mary Hardin-Baylor    Millsaps    7:00 PM
Sep. 6 Sul Ross State    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 6 Robert Morris-Chicago    UW-Oshkosh    7:00 PM
Sep. 6 UW-La Crosse    Dubuque    7:00 PM
Sep. 6 Hanover    Centre    7:30 PM
Sep. 6 St. Olaf    Northwestern (Minn.)    8:00 PM
Sep. 6 Hamline    Minnesota-Morris    8:00 PM
Sep. 6 Lake Forest    Wisconsin Lutheran    8:00 PM
Sep. 6 Wartburg    Augsburg    8:00 PM
Sep. 6 Hardin-Simmons    Southwestern    8:00 PM

What We're Reading

  • »IWU looks to erase 2011's taste
  • A game from two years ago keeps eating at IWU running back Devonte Jones. "It left a sour taste in my mouth," said Jones of a 33-27 triple-overtime loss to Monmouth in a Division III first-round playoff game in 2011. "They celebrated on our field. It hurts even to this day ... We just have to get it done this time."
  • »IWU doing it the Eash way
  • "Norm is maybe the most organized coach I've ever seen," said IWU athletic director Dennie Bridges, who hired Eash. "He leaves nothing to chance and covers every base."
  • »How D-III colleges profit from football
  • Deadspin's take on how Division III football drives enrollment leaned heavily on analysis from D3football.com's Pat Coleman. Good take on D-III, actually.

Past Records

2014 (0-0, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases