Plymouth State Panthers

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 20 No. 1 UW-Whitewater  14  TCNJ  0 
2nd - 15:00
LS V A
Sep. 20 No. 2 Mary Hardin-Baylor    UW-La Crosse    7:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 3 Mount Union  45  Muskingum  0 
End of 2nd
LS A A
Sep. 20 Rowan  0  No. 4 Wesley  25 
3rd - 09:09
LS A A
Sep. 20 No. 7 UW-Platteville    No. 5 North Central (Ill.)    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 6 Linfield    Redlands    10:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 8 St. John Fisher    Brockport State    6:00 PM LS V A
Sep. 20 UW-Stout    No. 9 Wartburg    8:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 16 Heidelberg  7  No. 10 John Carroll  23 
Halftime
LS V V A
Sep. 20 No. 12 Hobart  37  Curry  0 
3rd - 14:54
LS LS V A A
Sep. 20 No. 13 Wabash  17  Denison  6 
HALF
LS V A
Sep. 20 Moravian  14  No. 14 Johns Hopkins  33  Final
Sep. 20 St. Olaf  0  No. 15 Bethel  26 
9:29 2nd
LS V
Sep. 20 DePauw    No. 18 Wittenberg    6:00 PM LS V A
Sep. 20 Hartwick  0  No. 19 Ithaca  14 
HALF
LS V
Sep. 20 UW-Eau Claire    No. 20 Wheaton (Ill.)    2:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 21 Illinois Wesleyan  0  Simpson  7 
2nd - 04:02
LS V
Sep. 20 No. 22 Thomas More  21  Thiel  27 
Halftime
LS V A
Sep. 20 King's  10  No. 23 Lycoming  21 
0:20, 2nd
LS V A
Sep. 20 Albright  17  No. 24 Widener  28 
HALF
LS A A
Sep. 20 Coast Guard  0  No. 25 Hampden-Sydney  35 
3rd - 07:56
LS V A A
Sep. 20 Maine Maritime  20  Massachusetts Maritime  26 
Start of OT
LS LS V
42nd Annual Admiral's Cup
Sep. 20 Alfred State  28  Husson  28 
4th - 03:37
LS V
Sep. 20 Wesleyan  19  Middlebury  7 
3rd - 02:49
LS V
Sep. 20 Bridgewater State  37  Worcester State  20 
3rd - 07:03
LS V
Sep. 20 Hamilton  7  Tufts  16 
3rd - 05:15
LS V
Sep. 20 Colby  7  Trinity (Conn.)  9 
Start of 3rd
LS LS V
Sep. 20 Lebanon Valley  6  Stevenson  20 
3rd - 05:40
LS V A
Sep. 20 Allegheny  14  Hiram  14 
3rd Quarter - 12:25
LS LS V V
Sep. 20 SUNY-Maritime  17  Merchant Marine  34 
3rd - 04:26
LS V
Sep. 20 Case Western Reserve  20  St. Vincent  17 
3rd
V
Sep. 20 Ursinus  14  Franklin and Marshall  17 
2nd - 01:18
LS V
Sep. 20 LaGrange  21  Greensboro  28 
3rd - 14:02
LS V A
Sep. 20 Juniata  7  Gettysburg  14 
HALF
LS V A
Sep. 20 WPI  7  Norwich  7 
3rd - 02:28
LS LS V
Sep. 20 Ohio Northern  14  Baldwin Wallace  28 
Start of 3rd
LS V A A
Sep. 20 Franklin  27  Anderson  0 
15:00 2nd
LS A A
Sep. 20 Carnegie Mellon  7  Washington and Jefferson  14 
2nd -14:56
LS V A A
Sep. 20 Earlham  0  Manchester  28 
End of 2nd
LS LS V
Sep. 20 Bowdoin  0  Williams  19 
2nd - 11:50
LS V
Sep. 20 Muhlenberg  28  McDaniel  3 
2nd - 08:56
LS V
Sep. 20 Hope  10  Lakeland  7 
2nd Qtr-13:23
LS V A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Olivet  14  Aurora  7 
13:30 2nd
LS V A
Sep. 20 Albion  7  Concordia (Wis.)  13 
2nd - 10:53
LS V
Sep. 20 North Park  7  Washington U.  7 
8:04 2nd
LS V
Sophomore Spirit Day
Sep. 20 Kalamazoo  14  Wisconsin Lutheran  7 
15:00 2nd
LS A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Concordia-Moorhead  9  St. John's  0 
2nd 5:53
LS V A A
Sep. 20 Hamline  7  Gustavus Adolphus  21 
2nd - 09:45
LS V
Sep. 20 Stetson  16  Birmingham-Southern  12 
2nd - 07:33
LS V
Sep. 20 Occidental  9  Austin  7 
2nd - 07:32
LS V
Sep. 20 Eureka  6  Greenville  13 
2nd 8:30
Sep. 20 Trine  7  Rockford  0 
2nd - 06:11
LS
Sep. 18 Christopher Newport  31  N.C. Wesleyan  28  Final BX
Sep. 19 Framingham State  29  Fitchburg State  26  Final BX RC
Sep. 20 RPI  41  Castleton State  13  Final BX
Sep. 20 Gallaudet  2  Rochester  30  Final
Sep. 20 Sewanee  20  Randolph-Macon  34  Final BX
Sep. 20 Frostburg State  12  Utica  20  Final BX
Sep. 20 Alfred  29  Buffalo State  21  Final BX
Sep. 20 Newport News Apprentice    Catholic    1:00 PM LS V
Sep. 20 Becker    Nichols    1:00 PM LS
Sep. 20 Bates    Amherst    1:00 PM LS V
Sep. 20 Salve Regina    William Paterson    1:00 PM LS A
Sep. 20 Endicott    Kean    1:00 PM LS V
Sep. 20 Maryville (Tenn.)    Averett    1:00 PM LS V
Sep. 20 Susquehanna    Dickinson    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Morrisville State    St. Lawrence    1:00 PM LS V A
Sep. 20 FDU-Florham    Misericordia    1:00 PM LS
Sep. 20 Lincoln (Pa.)    Montclair State    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Bethany    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 20 Mount Ida    Springfield    1:00 PM LS V
Sep. 20 Iowa Wesleyan    Minnesota-Morris    1:00 PM
Sep. 20 Huntingdon    Methodist    1:00 PM V V
Sep. 20 Wilmington    Capital    1:30 PM LS V A
Sep. 20 Geneva    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 20 Mount St. Joseph    Defiance    1:30 PM LS V
Sep. 20 Marietta    Otterbein    2:00 PM LS V A A
Sep. 20 Augsburg    Carleton    2:00 PM LS V A A
Sep. 20 Trinity (Texas)    Sul Ross State    2:00 PM LS A
Sep. 20 Southwestern Assemblies    Howard Payne    2:00 PM LS A
Sep. 20 Maranatha Baptist    Central    2:00 PM
Sep. 20 Grinnell    Luther    2:00 PM V
Sep. 20 UW-Stevens Point    Coe    2:00 PM A
Sep. 20 Westminster (Mo.)    MacMurray    2:00 PM
Sep. 20 Loras    Augustana    2:00 PM LS V
Sep. 20 Texas Lutheran    Louisiana College    2:00 PM LS V
Sep. 20 Rose-Hulman    Hanover    2:30 PM LS V
Sep. 20 Plymouth State    Western Connecticut    3:00 PM LS
Sep. 20 Hardin-Simmons    Wayland Baptist    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Lewis and Clark    Whittier    3:00 PM LS V
Sep. 20 Willamette    Cal Lutheran    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Alma    Concordia-Chicago    3:30 PM LS V
Sep. 20 Carroll    Lake Forest    3:30 PM LS V
Sep. 20 Whitworth    La Verne    3:30 PM LS V A
Sep. 20 Westfield State    Mass-Dartmouth    4:00 PM LS V
Sep. 20 Crown    St. Scholastica    4:00 PM LS LS V
Sep. 20 UW-River Falls    South Dakota Mines    6:00 PM
Sep. 20 Guilford    Southern Virginia    7:00 PM LS LS V A
Salem, Va. @ Salem Stadium
Sep. 20 Wooster    Oberlin    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Centre    Washington and Lee    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Kenyon    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 20 Wilkes    Delaware Valley    7:00 PM LS A
Sep. 20 Pacific    Dubuque    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Chicago    Elmhurst    7:00 PM LS V
Sep. 20 UW-Oshkosh    South Dakota State    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 Adrian    Benedictine    7:30 PM LS V A
Sep. 20 Martin Luther    Northwestern (Minn.)    8:00 PM LS V
Sep. 20 Southwestern    East Texas Baptist    8:00 PM LS V A A
Sep. 20 Rhodes    Pomona-Pitzer    10:00 PM LS V

What We're Reading

  • »How D-III colleges profit from football
  • Deadspin's take on how Division III football drives enrollment leaned heavily on analysis from D3football.com's Pat Coleman. Good take on D-III, actually.
  • »MIT kicks off season of promise
  • Bolstered by an impressive freshman class numbering 30 and coming off the program's first winning campaign in 13 years, the Engineers are geared up to take the next step under the direction.
  • »Muirhead one step closer to NFL
  • D3football.com All-American James Muirhead of Framingham State got a call from the St. Louis Rams.

Past Records

2014 (0-2, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases