Division III team pages

School Nickname Location Conference Region Surface Enrollment
Adrian Bulldogs Adrian, MI MIAA North Turf 1620
Albion Britons Albion, MI MIAA North Turf 1489
Albright Lions Reading, PA MAC East Turf 2299
Alfred State Pioneers Alfred, NY IND East Turf 3277
Alfred Saxons Alfred, NY E8 East Turf 1895
Allegheny Gators Meadville, PA NCAC North Turf 2080
Alma Scots Alma, MI MIAA North Turf 1331
Amherst Lord Jeffs Amherst, MA NESCAC East Grass 1697
Anderson Ravens Anderson, IN HCAC North Turf 1901
Anna Maria Amcats Paxton, MA ECFC East Turf 881
Augsburg Auggies Minneapolis, MN MIAC West Turf 2439
Augustana Vikings Rock Island, IL CCIW North Turf 2513
Aurora Spartans Aurora, IL NACC North Turf 2428
Austin Kangaroos Sherman, TX SCAC South Grass 1249
Averett Cougars Danville, VA USAC South Grass 870
Baldwin Wallace Yellow Jackets Berea, OH OAC North Turf 3012
Bates Bobcats Lewiston, ME NESCAC East Turf 1776
Becker Hawks Leicester, MA ECFC East Turf 1362
Beloit Buccaneers Beloit, WI MWC West Turf 1288
Benedictine Eagles Lisle, IL NACC North Turf 2946
Berry Vikings Mount Berry, GA SAA South Turf 1882
Bethany Bison Bethany, WV PAC South Turf 804
Bethel Royals Arden Hills, MN MIAC West Grass 2699
Birmingham-Southern Panthers Birmingham, AL SAA South Turf 1385
Bluffton Beavers Bluffton, OH HCAC North Grass 933
Bowdoin Polar Bears Brunswick, ME NESCAC East Grass 1716
Bridgewater (Va.) Eagles Bridgewater, VA ODAC South Turf 1629
Bridgewater State Bears Bridgewater, MA MASCAC East Turf 7869
Brockport State Golden Eagles Brockport, NY NJAC East Turf 6255
Buena Vista Beavers Storm Lake, IA IIAC West Turf 1999
Buffalo State Bengals Buffalo, NY E8 East Turf 8797
Cal Lutheran Kingsmen Thousand Oaks, CA SCIAC West Turf 2477
Capital Crusaders Columbus, OH OAC North Turf 2329
Carleton Knights Northfield, MN MIAC West Grass 1975
Carnegie Mellon Tartans Pittsburgh, PA UAA South Turf 5609
Carroll Pioneers Waukesha, WI MWC West Turf 2493
Carthage Red Men Kenosha, WI CCIW North Turf 2533
Case Western Reserve Spartans Cleveland, OH UAA North Turf 4196
Castleton State Spartans Castleton, VT ECFC East Turf 1839
Catholic Cardinals Washington, DC ODAC South Turf 3376
Central Dutch Pella, IA IIAC West Turf 1426
Centre Colonels Danville, KY SAA South Turf 1193
Chapman Panthers Orange, CA SCIAC West Turf 4069
Chicago Maroons Chicago, IL UAA North Turf 4955
Christopher Newport Captains Newport News, VA USAC South Grass 4691
Claremont-Mudd-Scripps Stags Claremont, CA SCIAC West Grass 2873
Coast Guard Bears New London, CT NEFC East Turf 963
Coe Kohawks Cedar Rapids, IA IIAC West Turf 1249
Colby White Mules Waterville, ME NESCAC East Turf 1847
Concordia (Wis.) Falcons Mequon, WI NACC North Turf 2521
Concordia-Chicago Cougars River Forest, IL NACC North Turf 1025
Concordia-Moorhead Cobbers Moorhead, MN MIAC West Turf 2815
Cornell Rams Mount Vernon, IA MWC West Turf 1103
Cortland State Red Dragons Cortland, NY NJAC East Turf 5963
Crown Storm St. Bonifacius, MN UMAC West Turf 803
Curry Colonels Milton, MA NEFC East Turf 1976
Defiance Yellow Jackets Defiance, OH HCAC North Turf 805
Delaware Valley Aggies Doylestown, PA MAC East Turf 1634
Denison Big Red Granville, OH NCAC North Turf 2173
DePauw Tigers Greencastle, IN NCAC North Grass 2237
Dickinson Red Devils Carlisle, PA CC South Grass 2353
Dubuque Spartans Dubuque, IA IIAC West Turf 1279
Earlham Quakers Richmond, IN HCAC North Grass 1139
East Texas Baptist Tigers Marshall, TX ASC South Grass 1093
Elmhurst Bluejays Elmhurst, IL CCIW North Turf 2748
Emory and Henry Wasps Emory, VA ODAC South Turf 901
Endicott Gulls Beverly, MA NEFC East Turf 2296
Eureka Red Devils Eureka, IL UMAC North Grass 713
FDU-Florham Devils Madison, NJ MAC East Turf 2258
Ferrum Panthers Ferrum, VA USAC South Grass 1370
Fitchburg State Falcons Fitchburg, MA MASCAC East Turf 3394
Framingham State Rams Framingham, MA MASCAC East Grass 3497
Franklin and Marshall Diplomats Lancaster, PA CC South Grass 2110
Franklin Grizzlies Franklin, IN HCAC North Turf 996
Frostburg State Bobcats Frostburg, MD E8 East Turf 4247
Gallaudet Bison Washington, DC ECFC East Turf 927
Geneva Golden Tornadoes Beaver Falls, PA PAC South Turf 1564
George Fox Bruins Newberg, OR NWC West Turf 1899
Gettysburg Bullets Gettysburg, PA CC South Turf 2450
Greensboro Pride Greensboro, NC USAC South Grass 923
Greenville Panthers Greenville, IL UMAC West Grass 1392
Grinnell Pioneers Grinnell, IA MWC West Grass 1638
Grove City Wolverines Grove City, PA PAC South Turf 2472
Guilford Quakers Greensboro, NC ODAC South Turf 2166
Gustavus Adolphus Gusties St. Peter, MN MIAC West Turf 2451
Hamilton Continentals Clinton, NY NESCAC East Grass 1833
Hamline Pipers St. Paul, MN MIAC West Turf 1927
Hampden-Sydney Tigers Hampden-Sydney, VA ODAC South Turf 1120
Hanover Panthers Hanover, IN HCAC North Turf 1060
Hardin-Simmons Cowboys Abilene, TX ASC South Grass 1743
Hartwick Hawks Oneonta, NY E8 East Turf 1427
Heidelberg Student Princes Tiffin, OH OAC North Turf 1021
Hendrix Warriors Conway, AR SAA South Turf 1402
Hiram Terriers Hiram, OH NCAC North Turf 1135
Hobart Statesmen Geneva, NY LL East Turf 2050
Hope Flying Dutchmen Holland, MI MIAA North Turf 3093
Howard Payne Yellow Jackets Brownwood, TX ASC South Turf 1042
Huntingdon Hawks Montgomery, AL USAC South Turf 884
Husson Eagles Bangor, ME ECFC East Turf 1939
Illinois College Blueboys Jacksonville, IL MWC West Grass 864
Illinois Wesleyan Titans Bloomington, IL CCIW North Turf 2113
Iowa Wesleyan Tigers Mount Pleasant, Iowa UMAC West Grass 576
Ithaca Bombers Ithaca, NY E8 East Grass 6147
John Carroll Blue Streaks University Heights, OH OAC North Turf 3012
Johns Hopkins Blue Jays Baltimore, MD CC South Turf 5385
Juniata Eagles Huntingdon, PA CC South Grass 1397
Kalamazoo Hornets Kalamazoo, MI MIAA North Grass 1353
Kean Cougars Union, NJ NJAC East Turf 10407
Kenyon Lords Gambier, OH NCAC North Turf 1635
King's Monarchs Wilkes-Barre, PA MAC East Turf 1994
Knox Prairie Fire Galesburg, IL MWC West Turf 1355
La Verne Leopards La Verne, CA SCIAC West Turf 3106
LaGrange Panthers LaGrange, GA USAC South Turf 798
Lake Forest Foresters Lake Forest, IL MWC West Turf 1342
Lakeland Muskies Sheboygan, WI NACC North Grass 1023
Lawrence Vikings Appleton, WI MWC West Grass 1415
Lebanon Valley Flying Dutchmen Annville, PA MAC East Turf 1592
Lewis and Clark Pioneers Portland, OR NWC West Turf 1911
Linfield Wildcats McMinnville, OR NWC West Turf 1589
Loras Duhawks Dubuque, IA IIAC West Turf 1440
Louisiana College Wildcats Pineville, LA ASC South Turf 1065
Luther Norse Decorah, IA IIAC West Grass 2347
Lycoming Warriors Williamsport, PA MAC East Turf 1307
Macalester Scots St. Paul, MN IND West Turf 1858
MacMurray Highlanders Jacksonville, IL UMAC North Grass 472
Maine Maritime Mariners Castine, ME NEFC East Turf 908
Manchester Spartans N. Manchester, IN HCAC North Grass 1276
Maranatha Baptist Crusaders Watertown, WI IND West Grass 765
Marietta Pioneers Marietta, OH OAC North Turf 1406
Martin Luther Knights New Ulm, MN UMAC West Grass 694
Mary Hardin-Baylor Crusaders Belton, TX ASC South Turf 2544
Maryville (Tenn.) Scots Maryville, TN USAC South Grass 1097
Mass-Dartmouth Corsairs North Dartmouth, MA MASCAC East Turf 6509
Massachusetts Maritime Buccaneers Buzzards Bay, MA MASCAC East Grass 1066
McDaniel Green Terror Westminster, MD CC South Turf 1683
Merchant Marine Mariners Kings Point, NY LL East Turf 968
Methodist Monarchs Fayetteville, NC USAC South Grass 2003
Middlebury Panthers Middlebury, VT NESCAC East Turf 2411
Millikin Big Blue Decatur, IL CCIW North Grass 2118
Millsaps Majors Jackson, MS SAA South Turf 989
Minnesota-Morris Cougars Morris, MN UMAC West Turf 1461
Misericordia Cougars Dallas, PA MAC East Turf 1330
MIT Engineers Cambridge, MA NEFC East Grass 4105
Monmouth Scots Monmouth, IL MWC West Turf 1314
Montclair State Red Hawks Upper Montclair, NJ NJAC East Turf 12301
Moravian Greyhounds Bethlehem, PA CC South Turf 1561
Morrisville State Mustangs Morrisville, NY NJAC East Turf 2858
Mount Ida Mustangs Newton, MA ECFC East Grass 1371
Mount St. Joseph Lions Cincinnati, OH HCAC North Turf 1277
Mount Union Purple Raiders Alliance, OH OAC North Turf 2115
Muhlenberg Mules Allentown, PA CC South Turf 2285
Muskingum Muskies New Concord, OH OAC North Turf 1553
N.C. Wesleyan Battling Bishops Rocky Mount, NC USAC South Grass 1107
Nichols Bison Dudley, MA NEFC East Turf 1112
North Central (Ill.) Cardinals Naperville, IL CCIW North Turf 2490
North Park Vikings Chicago, IL CCIW North Turf 1854
Northwestern (Minn.) Eagles Roseville, MN UMAC West Grass 1818
Norwich Cadets Northfield, VT ECFC East Turf 2223
Oberlin Yeomen Oberlin, OH NCAC North Grass 2793
Occidental Tigers Los Angeles, CA SCIAC West Turf 2096
Ohio Northern Polar Bears Ada, OH OAC North Grass 2188
Ohio Wesleyan Battling Bishops Delaware, OH NCAC North Turf 1812
Olivet Comets Olivet, MI MIAA North Turf 941
Otterbein Cardinals Westerville, OH OAC North Grass 2312
Pacific Lutheran Lutes Tacoma, WA NWC West Turf 3030
Pacific Boxers Forest Grove, OR NWC West Turf 1531
Plymouth State Panthers Plymouth, NH MASCAC East Grass 4148
Pomona-Pitzer Sagehens Claremont, CA SCIAC West Grass 2515
Puget Sound Loggers Tacoma, WA NWC West Grass 2536
Randolph-Macon Yellow Jackets Ashland, VA ODAC South Turf 1230
Redlands Bulldogs Redlands, CA SCIAC West Grass 2421
Rhodes Lynx Memphis, TN SAA South Turf 1652
Ripon Red Hawks Ripon, WI MWC West Turf 1036
Rochester Yellowjackets Rochester, NY LL East Turf 5081
Rockford Regents Rockford, IL NACC North Grass 847
Rose-Hulman Engineers Terre Haute, IN HCAC North Grass 1888
Rowan Profs Glassboro, NJ NJAC East Turf 9247
RPI Engineers Troy, NY LL East Turf 5357
Salisbury Sea Gulls Salisbury, MD E8 East Turf 7298
Salve Regina Seahawks Newport, RI NEFC East Turf 1931
Sewanee Tigers Sewanee, TN SAA South Turf 1460
Shenandoah Hornets Winchester, VA ODAC South Turf 1720
Simpson Storm Indianola, IA IIAC West Turf 1474
Southern Virginia Knights Buena Vista, VA IND South Grass 764
Southwestern Pirates Georgetown, TX SCAC South Turf 1327
Springfield Pride Springfield, MA LL East Turf 2281
St. John Fisher Cardinals Pittsford, NY E8 East Turf 2660
St. John's Johnnies Collegeville, MN MIAC West Turf 1877
St. Lawrence Saints Canton, NY LL East Grass 2187
St. Norbert Green Knights De Pere, WI MWC West Turf 2019
St. Olaf Oles Northfield, MN MIAC West Grass 3001
St. Scholastica Saints Duluth, MN UMAC West Turf 2492
St. Thomas Tommies St. Paul, MN MIAC West Turf 5780
St. Vincent Bearcats Latrobe, PA PAC South Grass 1646
Stevenson Mustangs Stevenson, MD MAC East Turf 3201
Sul Ross State Lobos Alpine, TX ASC South Grass 1285
SUNY-Maritime Privateers Throggs Neck, NY ECFC East Turf 1565
Susquehanna Crusaders Selinsgrove, PA CC South Turf 2055
TCNJ Lions Ewing, NJ NJAC East Turf 6040
Texas Lutheran Bulldogs Seguin, TX SCAC South Turf 1360
Thiel Tomcats Greenville, PA PAC South Turf 1064
Thomas More Saints Crestview Hills, KY PAC South Turf 1298
Trine Thunder Angola, IN MIAA North Turf 1455
Trinity (Conn.) Bantams Hartford, CT NESCAC East Turf 2181
Trinity (Texas) Tigers San Antonio, TX SCAC South Grass 2246
Tufts Jumbos Medford, MA NESCAC East Turf 5004
Union Dutchmen Schenectady, NY LL East Turf 2192
Ursinus Bears Collegeville, PA CC South Grass 1653
Utica Pioneers Utica, NY E8 East Turf 2117
UW-Eau Claire Blugolds Eau Claire, WI WIAC West Turf 9799
UW-La Crosse Eagles La Crosse, WI WIAC West Turf 8090
UW-Oshkosh Titans Oshkosh, WI WIAC West Turf 8734
UW-Platteville Pioneers Platteville, WI WIAC West Turf 6498
UW-River Falls Falcons River Falls, WI WIAC West Grass 5588
UW-Stevens Point Pointers Stevens Point, WI WIAC West Turf 8096
UW-Stout Blue Devils Menomonie, WI WIAC West Turf 6815
UW-Whitewater Warhawks Whitewater, WI WIAC West Turf 9790
Wabash Little Giants Crawfordsville, IN NCAC North Turf 883
Wartburg Knights Waverly, IA IIAC West Turf 1729
Washington and Jefferson Presidents Washington, PA PAC South Turf 1477
Washington and Lee Generals Lexington, VA ODAC South Turf 1749
Washington U. Bears St. Louis, MO UAA South Turf 6322
Waynesburg Yellow Jackets Waynesburg, PA PAC South Turf 1524
Wesley Wolverines Dover, DE IND South Turf 1350
Wesleyan Cardinals Middletown, CT NESCAC East Grass 2748
Western Connecticut Colonials Danbury, CT MASCAC East Turf 4599
Western New England Golden Bears Springfield, MA NEFC East Turf 2497
Westfield State Owls Westfield, MA MASCAC East Turf 4773
Westminster (Mo.) Blue Jays Fulton, MO UMAC North Grass 1076
Westminster (Pa.) Titans New Wilmington, PA PAC South Turf 1390
Wheaton (Ill.) Thunder Wheaton, IL CCIW North Turf 2282
Whittier Poets Whittier, CA SCIAC West Turf 1366
Whitworth Pirates Spokane, WA NWC West Grass 2116
Widener Pride Chester, PA MAC East Turf 2632
Wilkes Colonels Wilkes-Barre, PA MAC East Turf 2082
Willamette Bearcats Salem, OR NWC West Turf 1746
William Paterson Pioneers Wayne, NJ NJAC East Turf 8408
Williams Ephs Williamstown, MA NESCAC East Grass 1983
Wilmington Quakers Wilmington, OH OAC North Turf 1192
Wisconsin Lutheran Warriors Milwaukee, WI NACC North Turf 917
Wittenberg Tigers Springfield, OH NCAC North Turf 1842
Wooster Scots Wooster, OH NCAC North Turf 1862
Worcester State Lancers Worcester, MA MASCAC East Turf 3886
WPI Engineers Worcester, MA LL East Turf 3627

Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading