/awards/all-region/index

D3football.com All-Region teams

Austin Dean
Austin Dean was the 2018 D3football.com East Region Defensive Player of the Year.
Brockport athletics photo

The D3football.com All-Region team started in 2005 and honors three teams of top players in each of the four regions in Division III football.

Nominating begins shortly after the regular season ends, and involves the Sports Information Director at each institution, using the stats they already upload to D3football.com through PrestoSports. SIDs are contacted by email and the list is sent to conference offices for vetting before our panel of SIDs and D3football.com staff in each region votes.

Players who are first- or second-team all-conference or independents at full Division III members are eligible for nomination.

In 2018, 1,029 players were nominated.

All players nominated for All-Region teams are eligible for selection to the D3football.com All-America team in December. However, the All-America team is made up primarily of players named to the All-Region first or second teams.

All-Region teams, players of the year

2018 All-Region team

East North South West
O: Joe Germinerio, Brockport
D: Austin Dean, Brockport
O: Broc Rutter, North Central
D: Louis Berry, Mount Union
O: Markeith Miller, UMHB
D: Frankie Feaster, Muhlenberg
O: Jackson Erdmann, St. John's
D: Harry Henschler, UW-Whitewater

2017 All-Region team

East North South West
O: Joe Germinerio, Brockport
D: Niles Scott, Frostburg State
O: Chase Burton, Franklin
D: Jordan Hassan, Ill. Wesleyan
O: Jesse Zubik, W&J
D: Mamadou Soumahoro, Berry
O: Brett Kasper, UW-Oshkosh
D: Michael Johnson, Dubuque

2016 All-Region team

East North South West
O: Tyler Johnson, Alfred
D: Austin Tennessee, Stevenson
O: Bradley Mitchell, Mount Union
D: Mason McKenrick, John Carroll
O: Blake Jackson, UMHB
D: Teidrick Smith, UMHB
O: Sam Riddle, Linfield
D: Michael Alada, St. Thomas

2015 All-Region team

East North South West
O: Joe Callahan, Wesley
D: Brandon Jones, Widener
O: Mason Zurek, Wabash
D: Tom Lally, Mount Union
O: Matt Pawlowski, Guilford
D: Teidrick Smith, UMHB
O: Sam Riddle, Linfield
D: Alex Hoff, Linfield

2014 All-Region team

East North South West
O: Lemar Johnson, Morrisville State
D: Tyre Coleman, Hobart
O: Kevin Burke, Mount Union
D: Cody Buresh, Wabash
O: Domonique Hayden, Thomas More
D: Sosthene Kapepula, Wesley
O: Chris Brinkmeier, Wartburg
D: Jacob Zilbar, UW-Platteville

2013 All-Region team

East North South West
O: Octavias McKoy,
Western Conn.
D: Tanner Troutman,
Lycoming
O: Kevin Burke,
Mount Union
D: Shane Dierking,
North Central
O: Nash Nance,
Hampden-Sydney
D: Silvio Diaz,
Mary Hardin-Baylor
O: John Kelly,
UW-Platteville
D: Dom Forrest,
Linfield

2012 All-Region team

East North South West
O: McCallum Foote, Middlebury
D: Tyre Coleman, Hobart
O: Jasper Collins, Mount Union
D: Nick Driskill, Mount Union
O: LiDarral Bailey, UMHB
D: Javicz Jones, UMHB
O: Nate Wara, UW-Oshkosh
D: Dom Forrest, Linfield

2011 All-Region team

East North South West
O: Justin Gallo, Union
D: Chad Faulcon, Montclair
O: Garrett Meador, Wheaton
D: Nick Driskill, Mount Union
O: Shane McSweeny, Wesley
D: Javicz Jones, UMHB
O: Levell Coppage, UWW; Michael Zweifel, Dubuque
D: Tony Danna, St. Thomas

2010 All-Region team

East North South West
O: Tim Bailey, St. John Fisher
D: Matt Hoffman, Rowan
O: Cecil Shorts, Mount Union
D: Matt Wenger, N. Central
O: Tyler Beiler, Bridgewater
D:
Chris Mayes, Wesley
O: Levell Coppage, UWW
D: Eric Hedin, Linfield

2009 All-Region team

East North South West
O: Tanner Kelly, Albright
D: Kyle Gesswein, Delaware Valley
O: Cecil Shorts, Mount Union
D: Eddie Vallery, Wittenberg
O: Spud Dick, DePauw
D: Chris Mayes, Wesley
O: Levell Coppage, UWW
D: Marcus Ball, UW-Stout

2008 All-Region team

East North South West
O: Jason Boltus, Hartwick
D: Matt Scalice, Ithaca
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Pete Ittersagen, Wheaton
O: Tunde Ogun, Christopher Newport
D: Eric Henri, UMHB
O: Royce Winford, Augsburg
D: Brady Vickroy, UW-Stevens Point

2007 All-Region team

East North South West
O: Jason Boltus, Hartwick
D: Joe King, TCNJ
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Matt McCullough, Mount Union
O: Jake Allen, Mississippi Coll.
D: Jerrell Freeman, UMHB
O: Justin Beaver, UWW
D: Ryan Ogrizovich, UWW

2006 All-Region team

East North South West
O: Mark Robinson, St. John Fisher
D: Adam Haas, Cortland State; Kyle Follweiler, Wilkes
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Andy Studebaker, Wheaton
O: Chris Warrick, Wesley
D: Bryan Robinson, Wesley
O: Justin Beaver, UWW
D: Ryan Kleppe, UWW

2005 All-Region team

East North South West
O: Tom Arcidiacono, Union
D: Adam Haas, Cortland State
O: Denny Kimmel, Anderson
D: Mike Gibbons, Mount Union; Kyle Hausler, Capital
O: Nick Bublavi, Catholic; Brandon Chambers, Thiel
D: Bryan Robinson, Wesley
O: Brett Elliott, Linfield
D: Damien Dumonceaux, St. John's
Sep. 5: All times Eastern
6:30 PM
Capital at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
Live stats
7:00 PM
Buena Vista at Hamline
Video Live stats
7:00 PM
McMurry at Trinity (Texas)
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live stats
8:00 PM
Belhaven at Millsaps
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
Video Live stats
Sep. 6: All times Eastern
6:00 PM
Salisbury at Albright
7:00 PM
Nichols at Dean
Video Live stats
7:00 PM
Stevenson at Curry
Video Live stats
7:00 PM
Worcester State at WPI
Video Live stats
7:00 PM
Delaware Valley at Kean
7:00 PM
Alvernia at Gallaudet
7:00 PM
Anna Maria at Becker
Live stats
7:00 PM
Framingham State at Endicott
Video Live stats
7:00 PM
Hope at Millikin
Video Live stats Audio
10:00 PM
Chapman at Pacific
Sep. 7: All times Eastern
TBA
St. Lawrence at Utica
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
Norwich at Salve Regina
Live stats
12:00 PM
St. John Fisher at Buffalo State
12:00 PM
FDU-Florham at Merchant Marine
Live stats
12:00 PM
Carnegie Mellon at MIT
Video Live stats
12:00 PM
Alfred State at Mass-Dartmouth
Video Live stats
12:00 PM
Wesley at Franklin Pierce
Live stats Tickets
12:00 PM
Brockport at Hobart
12:00 PM
TCNJ at Muhlenberg
Video Live stats
12:00 PM
Allegheny at RPI
12:00 PM
Grove City at Juniata
Video Live stats
12:00 PM
Morrisville State at Bridgewater State
Live stats
12:00 PM
Bethany at Ursinus
Video Live stats
12:00 PM
Fitchburg State at Cortland
Live stats
12:00 PM
North Central (Ill.) at Christopher Newport
1:00 PM
Greensboro at Apprentice
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
Video Live stats
1:00 PM
Western Connecticut at William Paterson
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
1:00 PM
Kenyon at Catholic
Video Live stats
1:00 PM
Wilkes at Hartwick
1:00 PM
Montclair State at Southern Virginia
Live stats
1:00 PM
Kalamazoo at Oberlin
1:00 PM
Bluffton at Wooster
Live stats
1:00 PM
Methodist at Shenandoah
Live stats
1:00 PM
Dickinson at Washington and Lee
Video
1:00 PM
Averett at Hampden-Sydney
Live stats
1:00 PM
N.C. Wesleyan at Emory and Henry
Video Live stats Audio
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Baldwin Wallace at Alma
Preview Live stats
1:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
1:00 PM
Ithaca at St. Vincent
1:00 PM
Alfred at Thiel
1:00 PM
Westfield State at Union
1:00 PM
Wittenberg at Washington and Jefferson
1:00 PM
Misericordia at McDaniel
1:00 PM
Coast Guard at University of New England
Video Live stats
1:00 PM
Mayville St. at St. Scholastica
1:30 PM
Centre at Hanover
Live stats
1:30 PM
Geneva at Mount St. Joseph
Live stats
1:30 PM
Waynesburg at Muskingum
Video Live stats Audio
1:30 PM
UW-Stevens Point at John Carroll
2:00 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live stats
2:00 PM
Guilford at Huntingdon
2:00 PM
Otterbein at Ohio Wesleyan
2:00 PM
Simpson at Bethel
2:00 PM
Coe at Augustana
2:00 PM
East Texas Baptist at UW-Platteville
Live stats
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Southwestern at Sewanee
Video Live stats
2:00 PM
Wartburg at Greenville
Video Live stats
2:00 PM
Finlandia at Concordia (Wis.)
Live stats
2:00 PM
Martin Luther at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Crown at St. Olaf
2:00 PM
Concordia-Moorhead at UW-La Crosse
2:00 PM
St. John's at UW-Stout
Audio
2:00 PM
Augsburg at Ripon
2:00 PM
Lawrence at Grinnell
2:00 PM
Howard Payne at Austin
Live stats
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Monmouth
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at Central
2:00 PM
St. Norbert at Aurora
2:00 PM
Carthage at UW-Oshkosh
2:00 PM
Westminster (Mo.) at Nebraska Wesleyan
2:00 PM
Luther at Whittier
Video Live stats
2:00 PM
Whitworth at La Verne
Video Live stats
2:00 PM
Pomona-Pitzer at Lewis-Clark Valley
2:10 PM
Trinity International at St. Thomas
2:10 PM
Loras at UW-Eau Claire
Video Live stats Audio
3:00 PM
Dubuque at UW-Whitewater
3:00 PM
Rockford at MacMurray
Video
3:00 PM
Redlands at George Fox
Video Live stats Audio
3:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
Video Live stats
6:00 PM
North Park at Anderson
6:00 PM
Heidelberg at Adrian
Live stats
6:00 PM
Defiance at Albion
Live stats
6:00 PM
Widener at Rowan
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
Live stats
6:00 PM
Concordia-Chicago at Beloit
7:00 PM
Marietta at Hiram
7:00 PM
Case Western Reserve at Rochester
Video Live stats
7:00 PM
Ohio Northern at Denison
Video Live stats Live stats
7:00 PM
Mount Union at Rose-Hulman
Video Live stats
7:00 PM
Olivet at Wilmington
Live stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater
Live stats
7:00 PM
Franklin at Benedictine
Live stats
7:00 PM
Washington U. at Chicago
Video Live stats Audio
7:00 PM
Knox at Eureka
7:00 PM
Lyon at Hendrix
7:00 PM
Louisiana College at Stetson
7:00 PM
UW-River Falls at Minnesota-Morris
7:00 PM
Hardin-Simmons at Sul Ross State
7:00 PM
Rhodes at Illinois College
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell

D3football.com Top 25, preseason

The D3football.com Top 25, entering the 2019 season. This is the 17th season of the D3football.com Top 25.

Rank School (No. 1 votes) W-L Points  

D3football.com will 
rank all 247 teams
in Kickoff 2019!
Subscribe now!

1 Mary Hardin-Baylor (24) 15-0 624
2 Mount Union (1) 14-1 599
3 St. John's 12-1 566
4 UW-Whitewater 12-1 555
5 North Central (Ill.) 10-2 482
6 Johns Hopkins 12-2 457
7 St. Thomas 8-2 414
8 Muhlenberg 11-2 405
9 Hardin-Simmons 9-2 397
10 Bethel 11-2 396  
11 Whitworth 10-1 336  
12 Linfield 7-2 291  
13 Brockport 11-1 230  
14 Delaware Valley 9-2 223  
15 Illinois Wesleyan 8-2 197  
16 Berry 10-2 190  
17 John Carroll 9-2 168  
18 Wittenberg 9-1 162  
19 RPI 10-2 152  
20 Centre 10-2 137  
21 Washington and Jefferson 9-2 132  
22 Wheaton (Ill.) 8-2 109  
23 Wabash 9-1 105  
24 Randolph-Macon 9-3 91  
25 St. Norbert 10-2 83

Others receiving votes: Trine 73; UW-La Crosse 71; Wartburg 61; Wesley 59; Washington U. 58; Montclair State 49; Alfred 48; Ithaca 42; UW-Oshkosh 40; Central 29; Case Western Reserve 25; Baldwin Wallace 20; Salisbury 15; Trinity (Texas) 10; Hope 10; Redlands 6; Marietta 3; Trinity (Conn.) 3, MIT 2.

The D3football.com Top 25 is voted on by a panel of 25 coaches, Sports Information Directors and media members from across the country, and is published weekly. Points are awarded on a 25-24-23-22-etc. basis.