January 13, 2011

2000s All-Decade Team

All-Decade Team feature story:
Portraits of Greatness

The D3football.com All-Decade team of the 2000s encompasses the years 2000-2009. To be eligible, a player had to finish in that span or play the majority of his career then, three seasons.

Any player who met those criteria was considered on the basis of his full career, whether he started playing in 1997, such as R.J. Bowers of Grove City, or finished in 2010, such as Cecil Shorts of Mount Union.

Pos. First team
QB Greg Micheli, Mount Union
RB Nate Kmic, Mount Union
RB Justin Beaver, UW-Whitewater
WR Pierre Garcon, Norwich-Mount Union
WR Blake Elliott, St. John's
TE Michael Allan, Whitworth
T J.D. Sheldon, Augustana
G Derek Blanchard, Mount Union
C Josh Knox, Hardin-Simmons
G Josh Warner, Brockport State
T Blaine Westemeyer, Augustana

Defense
DE Bryan Robinson, Wesley
DT Adam Haas, Cortland State
DT Ryan Kleppe, UW-Whitewater
DE Jeremy Hood, St. John's
LB Jerimiah Janssen, St. Norbert
LB Jerrell Freeman, Mary Hardin-Baylor
LB Jermaine Taylor, Bridgewater (Va.)
CB Pete Ittersagen, Wheaton (Ill.)
S Kyle Hausler, Capital
S Josh Kubiak, Mary Hardin-Baylor
CB Clinton Tabb, Rowan

Special teams
RET Larry Beavers, Wesley
K Jeff Schebler, UW-Whitewater
P Alex Groh, Occidental
 
 

Pos.

Second team
QB Brett Elliott, Linfield
RB R.J. Bowers, Grove City
RB Chuck Moore, Mount Union
WR Nate Jackson, Menlo
WR Cecil Shorts, Mount Union
TE Jeff Gibbs, Otterbein
T Brennan Fortune, St. John Fisher
G Mackenzie Hay, Augustana
C Eric Safran, Mount Union
G Adam Hernandez, Hardin-Simmons
T Jason Lewis, Mount Union

Defense
DE Andy Studebaker, Wheaton (Ill.)
DT Gerard Bryant, St. Lawrence
DT Brandon Tisdale, Wilmington
DE Steven Wilson, King's
LB Adrian Pynenberg, Wabash
LB Ron Swearingen, Capital
LB Kyle Follweiler, Wilkes
CB Tony Beckham, UW-Stout
S Matt Kostelnik, Mount Union
S Derrick Williams, Mary Hardin-Baylor
CB Chris Kern, Mount Union

Special teams
RET Pete Ittersagen, Wheaton (Ill.)
K Carlos Martinez, Buena Vista
P Kevin Soflkiancs, Baldwin-Wallace
 
 

Pos.

Third team
QB Tom Arth, John Carroll
RB Mark Robinson, St. John Fisher
RB Tony Sutton, Wooster
WR Casey Allen, Linfield
WR Michael Coleman, Widener
TE Jon Lanouette, Wesley
T Max Sakellaris, UW-Whitewater
G Alex Bell, Hobart
C Josh Ostrue, St. Thomas
G Adam Grossman, Ithaca
T Jeff Oliver, Mary Hardin-Baylor

Defense
DE Jason Trusnik, Ohio Northern
DT Vince King, Wartburg
DT Matt Williamson, Mount Union
DE Jarrell Chandler, Salisbury
LB A.J. Raebel, UW-Whitewater
LB Preston Meyer, Mary Hardin-Baylor
LB Gene Lang, St. John Fisher
CB Alex Hansen, Hardin-Simmons
S Rocky Myers, Wesley
S Frank Pilato, Washington and Jefferson
CB Steve Stepnick, St. John Fisher

Special teams
RET Blake Elliott, St. John's
K Mike Clark, Augustana
P Scott Verhalen, East Texas Baptist
 
 

Pos.

Fourth team
QB Chad Johnson, Pacific Lutheran
RB Tom Arcidiacono, Union
RB Phil Porta, Bethel
WR Jack Phelan, Hartwick
WR Jerheme Urban, Trinity (Texas)
TE Jon Branche, RPI
T Ben Knepper, UW-Stout
G Jon Stavast, Luther
C Thomas Anderson, Hardin-Simmons
G Brandon Bennett, Willamette
T Larry Kinnard, Mount Union

Defense
DE Matt Campbell, Mount Union
DT Pat Ryan, Benedictine
DT Nick Gunderson, St. John's
DE Marcus Ball, UW-Stout
LB Matt O'Bryant, Millsaps
LB Cam McCambridge, St. John's
LB Beau LaBore, St. John's
CB Will Galusha, Hardin-Simmons
S Aaron Lewis, Carnegie Mellon
S Brandon Carr, Bethel
CB Byron Westbrook, Salisbury

Special teams
RET Joshua Carter, Muhlenberg
K Scott Birkhofer, Linfield
P Cory Ohnesorge, Occidental
Blaine Westemeyer
Blaine Westemeyer
Clinton Tabb
Clinton Tabb
R.J. Bowers
R.J. Bowers
Matt Kostelnik
Matt Kostelnik
Michael Coleman
Michael Coleman
Alex Hansen
Alex Hansen
Byron Westbrook
Byron Westbrook



 
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos