November 12, 2012

All–MIAA Football Team Released; Trine’s Hence, Albion’s Carroll Named Most Valuable Players

 

ROYAL OAK, Mich.  – The Michigan Intercollegiate Athletic Association has announced its All–MIAA football team for the 2012 season.

 

Trine wide receiver JaVontae Hence, who ranked among the top five in the MIAA in pass receptions, receiving yardage and all–purpose yardage, was named the conference’s Offensive Most Valuable Player. Albion defensive lineman C.J. Carroll, who led the MIAA in tackles for loss in league play, was named Defensive Most Valuable Player. Trine wide receiver Mario Brown was named the recipient of the Pete Schmidt Scholar–Athlete Award.

 

2012 All–MIAA Football Honors

 

Offensive Most Valuable Player

JaVontae Hence, Trine (senior from Elkhart, Ind./Concord HS)

 

Defensive Most Valuable Player

C.J. Carroll, Albion (senior from Warren/Fitzgerald HS)

 

Pete Schmidt Scholar–Athlete Award

Mario Brown, Trine (senior from Battle Creek/Battle Creek Central)

 

All–MIAA First Team

Offense

QB – Ryan Hargraves, Trine* (senior from Taylor/Truman HS)

RB – Darrin Williams, Albion* (senior from Detroit/Martin Luther King HS)

RB – Dimeko Price, Kalamazoo*** (senior from Battle Creek/Battle Creek Lakeview HS)
WR – JaVontae Hence, Trine** (senior from Elkhart, Ind./Concord HS)
WR – Justin Hemm, Adrian** (senior from Piqua, Ohio/Piqua HS)
WR – Brian Spencer, Albion** (senior from East Lansing/East Lansing HS)

TE – Connor Parcell, Hope* (junior from Cadillac/Cadillac HS)

OL – Nick Mighion, Adrian* (senior from Sterling Heights/Warren Cousino HS)

OL – Eric Woods, Albion** (senior from Kalamazoo/Comstock HS)

OL – Joe Droppers, Hope* (sophomore from Kalamazoo/Portage Northern HS)

OL – Taylor Sprague, Trine* (junior from Lowell/Lowell HS)

OL – Andrew Webster, Trine* (sophomore from Fort Wayne, Ind./North Side HS)

 

Defense

DL – Aaron Gray, Adrian* (junior from Detroit/Martin Luther King HS)

DL – C.J. Carroll, Albion** (senior from Warren/Fitzgerald HS)

DL – Alan Mencer, Kalamazoo* (sophomore from Novi/Novi HS)

DL – Louis Danesi, Trine* (junior from Santa Fe, Tex./Santa Fe HS)

LB – Deontae Bridgeman, Adrian* (junior from Warren/St. Clair Shores Lake Shore HS)

LB – Brett McCarty, Albion* (junior from Alto/Caledonia HS)

LB – Tim Klaus, Hope** (junior from Saugatuck/Saugatuck HS)

LB – Caleb Nitz, Trine* (junior from Baroda/Stevensville Lakeshore HS)

DB – Charles Fleck, Adrian* (sophomore from Lake Orion/Lake Orion HS)

DB – Mike Vandermus, Albion* (junior from Harbor Springs/Harbor Springs H)

DB – Santino DiCesare, Hope* (junior from Dorr/Wayland HS)

DB – Myron Puryear, Trine** (junior from Plymouth/Canton HS)

 

Special Teams

K – Tyler Keck, Trine* (junior from Elkhart, Ind./Memorial HS)

P – Dean DeVries, Hope* (freshman from Grand Rapids/Grandville HS)

RS – JaVontae Hence, Trine* (senior from Elkhart, Ind./Concord HS)

 

* – number of years All–MIAA First Team

 

All–MIAA Second Team

Offense

QB – Taylor Copacia, Adrian (junior from Utica/Eisenhower HS)

QB – Michael Atwell, Hope (junior from Geneseo, Ill./Geneseo HS)

RB – Dae’Von Robinson, Adrian (sophomore from Detroit/Southfield HS)

RB – Shawn Jackson, Hope (junior from Comstock Park/Comstock Park HS)

WR – Mitch Gabriele, Adrian (senior from Hillsdale/Hillsdale HS)

WR – Taylor Brynaert, Hope (sophomore from Washington/Romeo HS)

WR – Mikael Lott, Kalamazoo (senior from Lake Orion/Lake Orion HS)

TE – Derek Shell, Adrian (senior from Manitou Beach/Onsted HS)

OL – Terry Miller, Adrian (freshman from Detroit/Plymouth Education Center Prep)

OL – John Rock, Adrian (sophomore from Portland/Portland HS)

OL – Erick Helfmann, Kalamazoo (senior from Fowlerville/Fowlerville HS)

OL – Kenny Kill, Trine (senior from Cromwell, Ind./West Noble HS)

 

Defense

DL – Kevin Kleine, Adrian (senior from Davison/Davison HS)

DL –Frank Furnari, Alma (junior from DeWitt/DeWitt HS)

DL –Jake Larioza, Kalamazoo (junior from Fowlerville/Fowlerville HS)

DL –Ryan Armstrong, Olivet (sophomore from Rives Junction/Leslie HS)

LB – Hunter Juntunen, Adrian (junior from Webberville/Webberville HS)

LB – Connor Rzeznik, Kalamazoo (sophomore from Walled Lake/Walled Lake Central HS)

LB – Curtis French, Olivet (freshman from Carleton/Airport HS)

LB – Ryheem Bonivel, Olivet (freshman from Caledonia/East Kentwood HS)

DB – Joe Makowski, Adrian (senior from Maple Heights, Ohio/Garfield Heights Trinity HS)

DB –Noah Keefer, Olivet (freshman from Fayette, OhioArchbold HS)

DB –Blaek Combs, Trine (junior from Rushville, Ind./Rushville Consolidated HS)

DB –Tyler Guzy, Trine (sophomore from Coldwater/Coldwater HS)

 

Special Teams

K – Evan Finch, Hope (junior from Ann Arbor/Pioneer HS)

P – Sage Alward, Albion (junior from Hudsonville/Hudsonville HS)

RS – Reggie Duncan, Hope (junior from Williamston/Williamston HS)

 

comments powered by Disqus
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading