August 15, 2012

University of Dubuque Spartans Ranked #23 in BSN Pre-season Top-25

More news about: Dubuque

University of Dubuque Spartans Ranked #23 in BSN Pre-season Top-25

Leesburg, Va. - The University of Dubuque Spartan football team earned it's first Top-25 ranking of the 2012 season when the Beyond Sports Network released it's Preseason Top-25 Poll today.

The Spartans opened the 2012 poll at #23, after returning from an Iowa Conference championship season in 2011. The Spartans welcomed 160+ student-athletes into pre-season camp last week. UD will showcase three individuals (Wyatt Hanus - 1st Team; Miles Hookstead -2nd Team; and Richard Skaife - 3rd Team), who were named to the 2012 Beyond Sports Network DIII Football Pre-Season Team. 

The 2012 version of the University of Dubuque defense should be a vastly improved squad with 10 returning starters. It starts up front with the defensive line. Seniors Steve Vassalotti (Sr., DL, Middleton, Wis.) a three-year starter, captain, and 2011 1st Team All-IIAC selection joins Marice Hill (Sr., LB, Chicago, Ill.) a two-year starter, anchoring a squad which returns a lot of experience. Eric Peterson (So., DL, Chicago, Heights, Ill.) returns for his second season as a starter along with Ryan Arnold (Jr., DL, Kenosha, Wis.) who added significant playing time in 2011, will solidify a talented group.

Incoming transfers Andrew Mariotti (Jr., Geneva, Ill., transfer from South Dakota State), Mac Mahmens (So., Marion, Iowa, transfer from Minnesota-Duluth), and Jacob Hankey (So., Winnebago, Ill., transfer from North Park) will look to work into the rotation and push for starting spots along with Lawrence Baldwin (So., DL, Chicago, Ill.).

The returning linebackers have been core players at UD since they arrived on campus. The group of veterans are led by three-year starter, captain, and 2011 All-IIAC 2nd Team selection Trevor Runkle (Sr., LB, Dodgeville, Wis.). Runkle and fellow starter David Losasso (Sr., LB, Bettendorf, Iowa) will be joined by returning starters Dustin Sorrentino (Jr, LB, Walworth, Wis.) and Austin Hughes (Jr., LB, Preston, Iowa). 

The future is now for a young talented group of freshmen who will look to make early contributions. Trevor Stauner (S. Milwaukee, Wis./S. Milwaukee HS), Blaine Snitker (Waukon, Iowa/Waukon HS)), Kyle Schiedemeyer (Sussex, Wis./Sussex Hamilton HS), and Zach Marotta (Wayne, Ill./S. Elgin HS) will look for push for playing time in the rotation and will also bolster the special teams units. 

The defensive secondary will look to make major improvements from the 2011 season. A group that was decimated by injury throughout the year will be upgraded by the healthy returns of corner Dylan Ramsey (So., DB, Urbana, Iowa), and safeties Malcolm Stewart (Sr., DB, Dubuque, Iowa) and Todd McCormick (Sr., DB, North Pole, Alaska).

The safety position will be immediately improved by the addition of Nick Dew (So., S/WR, Virginia Beach, Va.,/First Colonial HS – transfer from Virginia Tech). Dew comes to UD after a season where he appeared in all of Virginia Tech's 14 games including the 2012 All State Sugar Bowl. Noah Evans (Jr., DB, Marion, Iowa), Vinny Whipple (So., DB, Eagle Grove, Iowa), Mitch Mahmens (Sr., DB, Marion, Iowa), and talented Freshman DJ Sweet (Fr., East Troy, Wis./East Troy HS) will all make significant contributions on defense.

Trevor Kinnett (Jr., CB, Edgerton, Wis.), CJ Watson (So., CB, Glen Ellyn, Ill.), and Jeff Moise (Sr., CB, Loxahatchee, Fla.) will anchor a solid group of corners who bring back a lot of experience and should be one of the deepest position groups on the team.

2012 BSN D3 Preseason Top 25      
 
     
Rank Team Previous Rank Next Game Date Last Game
1 UW-Whitewater - at Washington University Aug 31st -
2 Mount Union - at #12 Franklin Sept 1st -
3 St. Thomas - at UW-Eau Claire Sept 1st -
4 Mary Hardin-Baylor - Kean Sept 8th -
5 Wesley - at East Texas Baptist Sept 1st -
6 Linfield - Menlo Sept 1st -
7 Delaware Valley - at Rowan Sept 1st -
8 North Central - UW-La Crosse Sept 1st -
9 Trinity (TX) - Howard Payne Sept 1st -
10 Wabash - at Hanover Sept 8th -
11 Salisbury - at Christopher Newport Sept 1st -
12 Franklin - #2 Mount Union Sept 1st -
13 Cal Lutheran - at Pacific Lutheran Sept 8th -
14 Wheaton (IL) - Benedictine Aug 30th -
15 Baldwin-Wallace - Bluffton Sept 8th -
16 Redlands - at #8 North Central Sept 8th -
17 Thomas-More - at #19 St. John Fisher Sept 1st -
18 Centre - at Bethany Sept 1st -
19 St. John Fisher - #17 Thomas More Sept 1st -
20 Illinois Wesleyan - Aurora Sept 1st -
21 Bethel (MN) - at Wartburg Sept 8th -
22 Widener - Western Connecticut Sept 1st -
23 Dubuque - Augustana  Sept 1st -
24 Johns Hopkins - Randolph-Macon Sept 1st -
25 Hampden-Sydney - at Averett Sept 1st -
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos