Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2008 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Manchester  13  Trine  41  Final
  Wilmington  7  Mount St. Joseph  21  Final
  Baldwin-Wallace  35  Franklin  42  Final
  Bluffton  0  Alma  49  Final
  Earlham  35  Rose-Hulman  42  Final
  Taylor (Ind.)  27  Anderson  17  Final
  Defiance  10  Muskingum  35  Final
  Hanover  22  Centre  46  Final

Sep. 13 Anderson  17  DePauw  52  Final
  Waynesburg  34  Hanover  32  Final
  Franklin  31  Butler  28  Final
  Earlham  7  Manchester  40  Final
  Mount St. Joseph  20  Lakeland  0  Final
  Rose-Hulman  10  North Park  7  Final
  Defiance  0  Adrian  20  Final

Sep. 20 Anderson  47  Earlham  14  Final
  Bluffton  7  Adrian  34  Final
  Manchester  42  Kalamazoo  21  Final
  Trine  42  Defiance  14  Final
  Greenville  25  Rose-Hulman  15  Final

Sep. 27 Franklin  27  Trine  30  Final
  Kalamazoo  15  Bluffton  23  Final
  Rose-Hulman  27  Mount St. Joseph  21  Final

Oct. 4 Franklin  30  Defiance  14  Final
  Mount St. Joseph  50  Bluffton  7  Final
  Hanover  12  Anderson  56  Final
  Manchester  31  Rose-Hulman  35  Final

Oct. 11 Bluffton  3  Franklin  63  Final
  Anderson  10  Mount St. Joseph  9  Final
  Rose-Hulman  44  Hanover  33  Final
  Defiance  7  Manchester  20  Final

Oct. 18 Franklin  56  Anderson  27  Final
  Mount St. Joseph  37  Hanover  19  Final
  Rose-Hulman  28  Defiance  21  Final
  Manchester  17  Bluffton  7  Final

Oct. 25 Franklin  40  Mount St. Joseph  35  Final
  Bluffton  14  Rose-Hulman  42  Final
  Anderson  13  Defiance  21  Final
  Hanover  35  Manchester  34  Final

Nov. 1 Manchester  6  Mount St. Joseph  28  Final
  Defiance  31  Hanover  28  Final - OT
  Bluffton  10  Anderson  38  Final
  Rose-Hulman  7  Franklin  42  Final

Nov. 8 Mount St. Joseph  14  Defiance  21  Final
  Anderson  35  Rose-Hulman  31  Final
  Hanover  42  Bluffton  19  Final
  Franklin  31  Manchester  20  Final

Nov. 15 Defiance  27  Bluffton  13  Final
  Manchester  35  Anderson  14  Final
  Mount St. Joseph  0  Thomas More  19  Final
  Hanover  0  Franklin  34  Final

Nov. 22 Franklin  62  Otterbein  45  Final
NCAA Division III Playoffs First Round

Nov. 29 Franklin  38  North Central (Ill.)  28  Final
NCAA playoffs - second round

Dec. 6 Wheaton (Ill.)  45  Franklin  28  Final
NCAA Division III Football Quarterfinal @ Franklin Community High School
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos