Midwest Conference Link to official site

1999 MWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Knox  42  Northwestern (Minn.)  35  Final
  Westminster (Mo.)  56  Illinois College  36  Final

Sep. 11 Lake Forest  16  Chicago  14  Final
  Pomona-Pitzer  23  Lawrence  8  Final
  North Park  28  Carroll  34  Final
  Eureka  42  Monmouth  28  Final
  Grinnell  29  Claremont-Mudd-Scripps  35  Final
  Ripon  6  Elmhurst  18  Final
  UW-Oshkosh  24  St. Norbert  14  Final
  Concordia (Wis.)  16  Beloit  20  Final

Sep. 18 St. Norbert  28  Carroll  3  Final
  Monmouth  14  Lake Forest  42  Final
  Ripon  33  Knox  14  Final
  Illinois College  21  Lawrence  16  Final
  Grinnell  28  Beloit  20  Final

Sep. 25 Lake Forest  21  Grinnell  24  Final
  Carroll  7  Ripon  36  Final
  Beloit  47  Monmouth  13  Final
  Knox  34  Illinois College  35  Final
  Lawrence  14  St. Norbert  43  Final

Oct. 2 Lake Forest  14  Beloit  38  Final
  Monmouth  42  Illinois College  28  Final
  Lawrence  14  Knox  15  Final
  Grinnell  17  Carroll  14  Final
  St. Norbert  35  Ripon  17  Final

Oct. 9 Carroll  42  Monmouth  9  Final
  Knox  17  St. Norbert  38  Final
  Illinois College  35  Grinnell  53  Final
  Beloit  31  Lawrence  14  Final
  Ripon  43  Lake Forest  36  Final

Oct. 16 Monmouth  28  St. Norbert  41  Final
  Illinois College  20  Beloit  30  Final
  Grinnell  20  Ripon  63  Final
  Lawrence  32  Lake Forest  56  Final
  Knox  14  Carroll  35  Final

Oct. 23 Beloit  20  Knox  14  Final
  St. Norbert  43  Grinnell  40  Final
  Carroll  14  Lawrence  45  Final
  Ripon  25  Monmouth  22  Final
  Lake Forest  27  Illinois College  7  Final

Oct. 30 Lake Forest  21  St. Norbert  41  Final
  Illinois College  28  Ripon  65  Final
  Grinnell  49  Knox  26  Final
  Beloit  26  Carroll  34  Final
  Lawrence  19  Monmouth  13  Final

Nov. 6 Carroll  27  Illinois College  20  Final
  St. Norbert  35  Beloit  10  Final
  Knox  28  Lake Forest  13  Final
  Ripon  22  Lawrence  25  Final
  Monmouth  28  Grinnell  29  Final

Nov. 13 Carroll  14  Lake Forest  21  Final
  St. Norbert  40  Illinois College  31  Final
  Lawrence  14  Grinnell  51  Final
  Monmouth  27  Knox  26  Final
  Beloit  23  Ripon  22  Final

Nov. 20 St. Norbert  32  Augustana  39  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading