Presidents' Athletic Conference Link to official site

2000 PAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Anderson  10  Thomas More  17  Final
  Marietta  31  Waynesburg  29  Final
  Grove City  9  Dickinson  13  Final
  Shenandoah  7  Bethany  49  Final
  Thiel  18  Capital  42  Final

Sep. 9 Bethany  17  Newport News  0  Final
  Thomas More  41  Urbana  19  Final
  Washington and Jefferson  54  Allegheny  41  Final
  Kenyon  21  Grove City  27  Final
  Thiel  25  Kean  20  Final
  Walsh  14  Westminster (Pa.)  27  Final
  Denison  27  Waynesburg  28  Final

Sep. 16 Bluffton  40  Thiel  19  Final
  Geneva  30  Westminster (Pa.)  27  Final
  Grove City  7  Wooster  27  Final
  Bethany  27  Carnegie Mellon  16  Final
  Randolph-Macon  12  Washington and Jefferson  53  Final
  Hanover  37  Thomas More  38  Final
  Waynesburg  28  Ohio Wesleyan  14  Final

Sep. 23 Gallaudet  0  Bethany  47  Final
  Waynesburg  39  Averett  8  Final
  Westminster (Pa.)  17  West Liberty St.  6  Final
  Washington and Jefferson  50  Hanover  32  Final
  Thomas More  12  Thiel  13  Final

Sep. 30 Adrian  6  Thomas More  20  Final
  Thiel  7  Grove City  27  Final
  Westminster (Pa.)  19  Washington and Jefferson  17  Final
  Bethany  3  Waynesburg  13  Final

Oct. 7 Manchester  0  Thomas More  35  Final
  Bethany  14  Westminster (Pa.)  24  Final
  Waynesburg  34  Thiel  6  Final
  Grove City  17  Washington and Jefferson  38  Final

Oct. 14 Westminster (Pa.)  51  Thiel  7  Final
  Washington and Jefferson  28  Bethany  18  Final
  Grove City  32  Waynesburg  29  Final
  Franklin  11  Thomas More  28  Final

Oct. 21 Washington and Jefferson  51  Waynesburg  6  Final
  Thiel  13  Bethany  42  Final
  Thomas More  64  Westminster (Mo.)  0  Final
  Westminster (Pa.)  23  Grove City  0  Final

Oct. 28 Gannon  16  Westminster (Pa.)  24  Final
  Washington and Jefferson  58  Thiel  3  Final
  Thomas More  17  Defiance  7  Final
  Grove City  20  Bethany  14  Final

Nov. 4 Bethany  14  Chicago  27  Final
  Waynesburg  24  Juniata  18  Final
  Thomas More  26  Bluffton  14  Final
  Malone  21  Washington and Jefferson  36  Final
  Carnegie Mellon  10  Grove City  14  Final
  Thiel  26  Kenyon  27  Final

Nov. 11 Washington and Jefferson  42  Buffalo State  21  Final
  Waynesburg  6  Westminster (Pa.)  35  Final
  Alfred  17  Grove City  39  Final

Nov. 18 Westminster (Pa.)  38  Morehead St.  42  Final
  Bridgewater  59  Washington and Jefferson  42  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos