2008 SLIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 LaGrange  34  Birmingham-Southern  31  Final
First ever football win
  Lewis and Clark  43  Principia  7  Final
  Maryville (Tenn.)  35  Huntingdon  41  Final
  Blackburn  15  Concordia-Chicago  41  Final
  Eureka  0  Knox  26  Final
  Greenville  0  Washington U.  22  Final
  MacMurray  17  Beloit  27  Final
  Sewanee  26  Westminster (Mo.)  14  Final

Sep. 13 Shorter  28  LaGrange  23  Final
  Maranatha Baptist  7  Blackburn  20  Final
  Concordia-Chicago  8  Eureka  28  Final
  Aurora  30  MacMurray  18  Final
  Greenville  0  Augustana  30  Final
  Huntingdon  21  Faulkner  7  Final
  Westminster (Mo.)  13  Washington U.  45  Final
  Principia  6  Whittier  44  Final

Sep. 20 Principia  0  Crown  40  Final
  LaGrange  38  Maryville (Tenn.)  14  Final
  Greenville  25  Rose-Hulman  15  Final
  Blackburn  14  Martin Luther  55  Final
@ Watertown, Wis.
  MacMurray  0  Haskell Indian Nations  1  Final
MacMurray won 44-26, later forfeited

Sep. 27 LaGrange  61  Blackburn  0  Final
  MacMurray  20  Huntingdon  49  Final
  Eureka  25  Westminster (Mo.)  42  Final
  Principia  0  Greenville  59  Final

Oct. 4 Huntingdon  28  Greenville  12  Final
  Eureka  26  Blackburn  13  Final
  LaGrange  49  MacMurray  30  Final
  Principia  6  Westminster (Mo.)  48  Final

Oct. 11 Greenville  6  LaGrange  20  Final
  Huntingdon  62  Eureka  0  Final
  Principia  0  Blackburn  14  Final
  Westminster (Mo.)  45  MacMurray  24  Final

Oct. 18 Westminster (Mo.)  20  LaGrange  37  Final
  Eureka  47  Principia  19  Final
  Blackburn  0  Huntingdon  45  Final
  Greenville  45  MacMurray  29  Final

Oct. 25 Huntingdon  44  Westminster (Mo.)  19  Final
  LaGrange  59  Principia  13  Final
  Blackburn  14  Greenville  38  Final
  MacMurray  0  Eureka  1  Final
MacMurray won 47-34, later forfeited

Nov. 1 Eureka  19  LaGrange  63  Final
  Principia  0  Huntingdon  76  Final
  Blackburn  1  MacMurray  0  Final
MacMurray won 17-10, later forfeited
  Greenville  29  Westminster (Mo.)  27  Final

Nov. 8 Greenville  49  Eureka  26  Final
  Hampden-Sydney  38  Huntingdon  34  Final
  MacMurray  0  Principia  1  Final
MacMurray won 13-6, later forfeited
  Westminster (Mo.)  37  Blackburn  6  Final

Nov. 15 Huntingdon  17  LaGrange  27  Final

Nov. 22 LaGrange  26  Millsaps  51  Final
NCAA Division III Playoffs
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos