Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2005 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Hardin-Simmons  38  UW-Stevens Point  12  Final
  UW-La Crosse  13  South Dakota St.  42  Final
  UW-Oshkosh  31  William Penn  29  Final
  Upper Iowa  14  UW-Stout  49  Final
  UW-Whitewater  45  St. Norbert  7  Final
  Dubuque  0  UW-Platteville  26  Final
  St. John's  35  UW-Eau Claire  28  Final

Sep. 10 Concordia (Wis.)  13  UW-Oshkosh  41  Final
  St. Xavier  20  UW-Whitewater  34  Final
  Illinois Wesleyan  0  UW-Eau Claire  46  Final
  UW-La Crosse  34  Howard Payne  6  Final
  Concordia-St. Paul  26  UW-River Falls  21  Final
  UW-Platteville  16  UW-Stout  24  Final

Sep. 17 UW-Stout  24  Springfield  7  Final
  UW-Stevens Point  7  Linfield  45  Final
  Bemidji St.  35  UW-River Falls  19  Final
  UW-Oshkosh  27  Albion  13  Final
  Drake  37  UW-Platteville  14  Final
  UW-Whitewater  73  Lakeland  12  Final

Sep. 24 UW-Platteville  14  Augustana  45  Final
  UW-Eau Claire  10  St. Francis (Ind.)  35  Final
  Waldorf  13  UW-Stevens Point  42  Final
  Pacific Lutheran  14  UW-River Falls  45  Final

Oct. 1 UW-River Falls  13  UW-Oshkosh  10  Final
  UW-Stevens Point  0  UW-La Crosse  24  Final
  UW-Eau Claire  7  UW-Whitewater  28  Final
  Waldorf  3  UW-Stout  44  Final

Oct. 8 UW-Whitewater  44  UW-Stevens Point  12  Final
  UW-Eau Claire  21  UW-River Falls  11  Final
  UW-La Crosse  45  UW-Platteville  27  Final
  UW-Stout  27  UW-Oshkosh  34  Final

Oct. 15 UW-Whitewater  29  UW-La Crosse  23  Final
  UW-River Falls  16  UW-Stevens Point  23  Final
  UW-Oshkosh  30  UW-Platteville  28  Final
  UW-Stout  9  UW-Eau Claire  17  Final

Oct. 22 UW-Platteville  28  UW-Whitewater  63  Final
  UW-La Crosse  20  UW-Eau Claire  27  Final
  UW-Stevens Point  20  UW-Oshkosh  23  Final
  UW-River Falls  6  UW-Stout  38  Final

Oct. 29 UW-Oshkosh  7  UW-Whitewater  36  Final
  UW-Platteville  21  UW-River Falls  28  Final
  UW-Stout  24  UW-La Crosse  6  Final
  UW-Eau Claire  17  UW-Stevens Point  3  Final

Nov. 5 UW-Whitewater  32  UW-Stout  10  Final
  UW-Stevens Point  31  UW-Platteville  3  Final
  UW-Eau Claire  18  UW-Oshkosh  24  Final
  UW-La Crosse  40  UW-River Falls  25  Final

Nov. 12 UW-Platteville  14  UW-Eau Claire  30  Final
  UW-River Falls  16  UW-Whitewater  35  Final
  UW-Oshkosh  18  UW-La Crosse  33  Final
  UW-Stout  26  UW-Stevens Point  38  Final

Nov. 19 Central  14  UW-Whitewater  34  Final

Nov. 26 St. John's  7  UW-Whitewater  34  Final

Dec. 3 UW-Whitewater  44  Linfield  41  Final RC RC

Dec. 10 Wesley  6  UW-Whitewater  58  Final

Dec. 17 Mount Union  35  UW-Whitewater  28  Final
NCAA Div III National Championship Game @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos