December 18, 2004

2004 Playoffs

Stagg Bowl XXXII
Linfield 28, Mary Hardin-Baylor 21

Linfield's seniors hoist the Walnut and Bronze.
Photo by Ryan Coleman, D3football.com

Linfield exorcised the demons of the disappointing end to its 2000, 2001, 2002 and 2003 seasons, taking it all the way to the national championship and defeating Mary Hardin-Baylor 28-21.

Kelly Bertrand, playing on one ACL, came up with the big play on defense to sack Josh Welch and secure Linfield's first Division III football national title, 28-21 over Mary Hardin-Baylor.

"I think all week we knew it was going to come down to us," Bertrand said. "Watching them on film they were one of the most physical, the best team we were going to face all season." Bertrand broke through, along with Brandon Tom, for the sack on Welch on fourth-and-4, ending the Crusaders' last-minute drive.

The win gives hope to the rest of Division III, says Keith McMillan, making the national title appear attainable to those other than the Mount Unions of the world.

Linfield and Mary Hardin-Baylor traded blows early in the first quarter and late in the second before a scoreless third quarter left the game 21-13 entering the fourth.

For those of you who have missed our coverage from the week running up to Salem, check out Around the Nation, which talks to the only head coach to face both Linfield and Mary Hardin-Baylor this season; Around the West, which talks to the Wildcats' emotional leader; and our Feature on UMHB receiver P.J. Williams.

Playoff results

First round, Nov. 20
at UW-La Crosse 37, St. Norbert 23
at Occidental 28, Willamette 14
at Concordia-Moorhead 28, Wartburg 14
at Hobart 35, Curry 16
at St. John Fisher 31, Muhlenberg 3
at Delaware Valley 21, Shenandoah 17
Mary Hardin-Baylor 32, at Trinity (Texas) 13
Christopher Newport 35, at Salisbury 23
at Washington and Jefferson 55, Bridgewater (Va.) 48 (2 OT)
at Wheaton 31, Mt. St. Joseph 7
Carthage 31, at Alma 28
at Wooster 41, Aurora 34

Second round, Nov. 27
at Linfield 52, UW-La Crosse 14
Occidental 42, Concordia-Moorhead 40, at Fargo, N.D.
at Rowan 45, Hobart 14
at Delaware Valley 26, St. John Fisher 20
Mary Hardin-Baylor 42, at Hardin-Simmons 28
at Washington and Jefferson 24, Christopher Newport 14
at Mount Union 23, Wheaton 6
Carthage 14, at Wooster 7

Quarterfinals, Dec. 4
at Linfield 56, Occidental 27
at Rowan 56, Delaware Valley 7
Mary Hardin-Baylor 52, at Washington and Jefferson 16
at Mount Union 38, Carthage 20

Semifinals, Dec. 11
at Linfield 52, Rowan 0
Mary Hardin-Baylor 38, at Mount Union 35

Championship, Dec. 18
Linfield 28, Mary Hardin-Baylor 21, at Salem, Va.

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats