Illinois-Badger Conference Link to official site

2007 IBFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Concordia (Wis.)  3  Simpson  14  Final
  UW-Whitewater  41  Lakeland  7  Final
  Aurora  2  Wisconsin Lutheran  0  Final
Forfeited to Aurora
  MacMurray  0  Augustana  65  Final
  Knox  33  Eureka  14  Final
  Concordia-Chicago  33  Blackburn  14  Final
  Elmhurst  52  Benedictine  3  Final

Sep. 8 Rockford  41  MacMurray  8  Final
  Coe  37  Aurora  7  Final
  Greenville  34  Blackburn  10  Final
  North Central (Ill.)  28  Concordia (Wis.)  7  Final
  Chicago  41  Concordia-Chicago  10  Final
  Benedictine  14  North Park  0  Final
  Lakeland  16  Carthage  35  Final

Sep. 15 Lakeland  7  UW-Oshkosh  62  Final
  Taylor (Ind.)  35  Greenville  28  Final
  Rose-Hulman  31  Concordia-Chicago  13  Final
  North Park  33  Eureka  12  Final
  Wisconsin Lutheran  14  Concordia (Wis.)  32  Final
  Benedictine  0  North Central (Ill.)  47  Final

Sep. 22 Eureka  0  Concordia (Wis.)  70  Final
  Benedictine  10  Concordia-Chicago  21  Final
  Lakeland  36  Greenville  21  Final
  MacMurray  0  Aurora  47  Final

Sep. 29 Concordia (Wis.)  50  MacMurray  0  Final
  Greenville  0  Aurora  16  Final
  Concordia-Chicago  21  Eureka  28  Final
  Lakeland  21  Benedictine  7  Final

Oct. 6 MacMurray  6  Concordia-Chicago  38  Final
  Eureka  9  Lakeland  32  Final
  Aurora  0  Concordia (Wis.)  24  Final
  Benedictine  10  Greenville  7  Final

Oct. 13 Aurora  17  Benedictine  20  Final - 2OT
  Eureka  14  Greenville  54  Final
  MacMurray  18  Lakeland  49  Final
  Concordia (Wis.)  45  Concordia-Chicago  0  Final

Oct. 20 Concordia-Chicago  19  Aurora  49  Final
  Benedictine  21  Eureka  6  Final
  Greenville  42  MacMurray  12  Final
  Lakeland  28  Concordia (Wis.)  35  Final

Oct. 27 MacMurray  0  Benedictine  42  Final
  Concordia-Chicago  7  Lakeland  56  Final
  Concordia (Wis.)  14  Greenville  44  Final
  Aurora  30  Eureka  3  Final

Nov. 3 Greenville  35  Concordia-Chicago  22  Final
  Aurora  3  Lakeland  34  Final
  Concordia (Wis.)  7  Benedictine  0  Final
  Eureka  41  MacMurray  27  Final

Nov. 10 Eureka  6  Chicago  51  Final
  Aurora  7  Rockford  14  Final
  Blackburn  33  MacMurray  20  Final
  Washington U.  30  Greenville  20  Final

Nov. 17 Concordia (Wis.)  0  Bethel  28  Final
NCAA Playoffs @ Arden Hills, Minn.
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos