/awards/all-region/2017/d3football-all-west-region-2017

D3football.com 2017 All-West Region Team

Brett Kasper
Michael Joseph
By Steve Frommell, d3photography.com; Dubuque athletics photo

UW-Oshkosh quarterback Brett Kasper and Dubuque cornerback Michael Joseph lead the D3football.com 2017 All-West Region team. Kasper was named West Region Offensive Player of the Year, while Joseph was named the West Region Defensive Player of the Year. 

The 2017 D3football.com All-Region teams are presented by the City of Salem, hosts of Stagg Bowl XLV, to be played on Friday, Dec. 15, in Salem, Virginia. Tickets are on sale now for Stagg Bowl XLV at Ticketmaster and the Salem Civic Center. Call 540-375-3004 to charge by phone or purchase online through Ticketmaster.

UW-Oshkosh coach Pat Cerroni, who led the Titans to a perfect 9-0 regular season, three playoff wins and the national semifinals of the Division III playoffs, is the West Region Coach of the Year. It’s his second selection as a D3football.com regional Coach of the Year, with the first coming in 2012.

Kasper, a senior from Two Rivers, Wisconsin, has thrown for 2,728 yards in 12 games, with 32 touchdowns and four interceptions for the Titans. Kasper has completed 66.5 percent of his passes, averaging 10.7 yards per attempt. He is a two-time Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference offensive player of the year.

Joseph, a senior from Oswego, Illinois, led the Iowa Intercollegiate Athletic Conference with eight interceptions to go along with 56 total tackles (35 solo). He is one of 60 seniors nationally across college football to have been invited to play in the Senior Bowl.

The teams, selected in balloting by West Region sports information directors and D3football.com staff, were chosen from 259 nominations by Division III member schools. A total of 77 players were chosen. Players nominated for All-Region are eligible to be considered for D3football.com All-America honors, which will be announced the evening of Dec. 15, in D3football.com’s pregame coverage for Stagg Bowl XLV.

D3football.com 2017 All-West Region Team

Offensive Player of the Year: Brett Kasper, QB, UW-Oshkosh

Defensive Player of the Year: Michael Joseph, CB, Dubuque

Coach of the Year: Pat Cerroni, UW-Oshkosh

First Team Offense      
Pos. Player School Yr. Hometown
QB Brett Kasper UW-Oshkosh Sr. Two Rivers, Wis.
RB Chad Johnson Concordia-Moorhead  Sr. Glyndon, Minn.
RB Joey Valdivia Lake Forest Sr. Grayslake, Ill.
WR Nick Holcomb UW-La Crosse Sr. Germantown, Wis.
WR Riley Brockway Wartburg Sr. Postville, Iowa
TE Matt Christenson St. Thomas Sr. Nicollet, Minn.
T Derek Schipper Wartburg Sr. Ackley, Iowa
G Tyler Powers UW-Oshkosh Jr. Greenville, Wis.
C Ty Summers UW-Oshkosh Sr. Lake Villa, Ill.
G Dan Greenheck St. John’s So. St. Paul, Minn.
T Ben McFall UW-Whitewater Sr. Rewey, Wis.
         
K Willy Warne Linfield So. Vancouver, Wash.
RET Dom Todarello UW-Oshkosh Jr. Hartland, Wis.
First Team Defense      
DE Harry Henschler UW-Whitewater Jr. Janesville, Wis.
DT Austin Jochum St. Thomas Sr. Foley, Minn.
DT Nick Jacobsen UW-River Falls Sr. Prescott, Wis.
DE Caleb Dalzell George Fox Jr. Gresham, Ore.
LB Jason Farlow Linfield Sr. Ventura, Calif.
LB Derrick Jennings UW-Oshkosh Jr. DeForest, Wis.
LB Charles Riga George Fox Jr. Portland, Ore.
CB Michael Joseph Dubuque Sr. Oswego, Ill.
S Isaac Seering St. Thomas Sr. Green Bay, Wis.
S Max Jackson St. John’s Jr. St. Paul, Minn.
CB Daniel Gonzales Redlands Sr. Mentone, Calif.
         
P Connor Foley UW-Platteville Jr. Cedar Rapids, Iowa
ST Nick Swore Northwestern (Minn.) Jr. Grand Rapids, Mich.
         
Second Team Offense      
QB Matt Sacia Wartburg Jr. Eldridge, Iowa
RB LeAnthony Reasnover Eureka Jr. Momence, Ill.
RB Dylan Hecker UW-Oshkosh Sr. Winneconne, Wis.
WR Sam Mentkowski UW-Oshkosh Sr. Greenfield, Wis.
WR Mark Johnson UW-Platteville Jr. Johnston, Iowa
TE Gregoire Franchomme Greenville Jr. Waterloo, Belgium
T Ryan Barth Eureka Jr. Minonk, Ill.
G Alex Wendorf UW-Oshkosh Jr. Watertown, Wis.
C Matt Beck St. Thomas Jr. Plymouth, Minn.
G Nolan Schuler George Fox Sr. Bakersfield, Calif.
T Joe Krall Monmouth So. New Berlin, Ill.
         
K Nathan Hierlihy Redlands Jr. Redondo Beach, Calif.
RET Walter Ollie Loras Jr. Pearl City, Ill.
Second Team Defense      
DE Marcus McGovern Linfield Sr. Eugene, Ore.
DT Nathan Brinker St. John’s Jr. Avon, Minn.
DT Dillon Rademaker Wartburg Sr. Greene, Iowa
DE Andrew Joseph Cornell Sr. New Orleans, La.
LB Rob Rottler Wartburg Sr. Greene, Iowa
LB Kyle Schultz Monmouth Sr. Heyworth, Ill.
LB Max Praschak UW-River Falls So. Somerset, Wis.
CB Taylor Roelofs Whitworth Sr. Tacoma, Wash.
S Dawson Brown Bethel Jr. Becker, Minn.
S Wade Ransom Linfield Sr. Portland, Ore.
CB Micam Smith Monmouth Sr. Annawan, Ill.
         
P Turner Geisthardt UW-Oshkosh Jr. Omro, Wis.
         
Third Team Offense      
QB Ricky Bautista Chapman Sr. Irvine, Calif.
RB Michael Diggins UW-River Falls Sr. Andover, Minn.
RB Chidubem Nnoli Linfield So. Beaverton, Ore.
WR Jacob Isabel Chapman Sr. Pleasanton, Calif.
WR Evan Clark St. John’s Sr. Phoenix, Ariz.
TE Tony Gumina UW-Whitewater Sr. Sussex, Wis.
T Andrew Jarosz St. John’s Sr. White Bear Lk., Minn.
G Caleb Adams UW-Stout Jr. Rochester, Minn.
C Brandon Bundgaard Concordia-M’head Jr. Moorhead, Minn.
G Donnie Rydzewski UW-Platteville Sr. Tinley Park, Ill.
T Kyle Rademaker St. Norbert Jr. Eden Prairie, Minn.
         
K Spenser Thompson-Meyers St. Norbert Jr. San Ramon, Calif.
RET Undre Smith-Brewer Augsburg Sr. St. Paul, Minn.
Third Team Defense      
DE Javon Muhammad MacMurray Jr. Chicago, Ill.
DT Zach Grate Linfield Sr. Olympia, Wash.
DT Austin Pyka Chapman Sr. Anaheim Hills, Calif.
DE Kyle Kilgore Bethel Jr. Cottage Grove, Minn.
LB Tyler Olson Central Sr. Mapleton, Minn.
LB Ryan Slager Grinnell Jr. Orland Park, Ill.
LB David Franta St. John’s Sr. Winnebago, Minn.
LB Dylan Andrew St. Thomas Sr. Naperville, Ill.
CB Famus Hasty UW-Whitewater Jr. Naperville, Ill.
S Cole Yoder UW-Oshkosh Jr. Oshkosh, Wis.
S Brendan Holmes Simpson So. Atlantic, Iowa
CB Leonard Gutierrez St. John’s Sr. Phoenix, Ariz.
         
P Glenn Meyers Augsburg Sr. Blaine, Minn.

There was a tie for the final linebacker spot.

Aug. 30: All times Eastern
6:00 PM
Alma at Baldwin Wallace
Live stats
7:00 PM
Frostburg State at Stevenson
Video Live stats
7:00 PM
University of New England at Coast Guard
Live stats
7:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
7:00 PM
Hamline at Buena Vista
Video Live stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Trinity (Texas) at McMurry
7:30 PM
Manchester at Trine
7:37 PM
Rowan at Widener
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
UW-Platteville at East Texas Baptist
Live stats
Aug. 31: All times Eastern
7:00 PM
Utica at St. Lawrence
7:00 PM
Delaware Valley at Wesley
Live stats
7:00 PM
WPI at Anna Maria
Live stats
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live stats
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Millikin at Hope
Video Preview Live stats
7:00 PM
TCNJ at FDU-Florham
7:00 PM
Becker at MIT
Video Live stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
Live stats
7:00 PM
Dean at Curry
Video Live stats
8:00 PM
St. Olaf at Crown
Sep. 1: All times Eastern
TBA
Southern Virginia at Christopher Newport
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live stats
12:00 PM
Morrisville State at Norwich
Video Live stats
12:00 PM
Buffalo State at Bridgewater State
Live stats
12:00 PM
Ursinus at Bethany
Video Live stats
12:00 PM
Salve Regina at Worcester State
Live stats
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
Video Live stats
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Thomas More at N.C. Wesleyan
Video Live stats
1:00 PM
Merchant Marine at Misericordia
1:00 PM
Husson at Union
Live stats
1:00 PM
Apprentice at Greensboro
1:00 PM
RPI at Allegheny
1:00 PM
Wabash at Hiram
1:00 PM
Cortland at Fitchburg State
Live stats
1:00 PM
King's at Moravian
Video Live stats
1:00 PM
Westminster (Pa.) at Wittenberg
Live stats Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Dickinson
Video Live stats
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live stats
1:00 PM
Huntingdon at Guilford
Live stats
1:00 PM
Gallaudet at Alvernia
1:00 PM
Mass-Dartmouth at Alfred State
Live stats
1:00 PM
Shenandoah at Methodist
Live stats
1:00 PM
Thiel at Alfred
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live stats Audio
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Washington and Jefferson at St. John Fisher
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
Live stats
1:00 PM
Hartwick at Wilkes
1:00 PM
St. Vincent at Ithaca
Live stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live stats
1:00 PM
UW-Oshkosh at Carthage
1:00 PM
Grinnell at Lawrence
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
1:30 PM
Wooster at Bluffton
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Albion at Defiance
Video Live stats
2:00 PM
Wilmington at Earlham
Live stats
2:00 PM
Augustana at Coe
2:00 PM
John Carroll at UW-Stevens Point
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Live stats
2:00 PM
Ripon at Augsburg
2:00 PM
Aurora at St. Norbert
2:00 PM
Nebraska Wesleyan at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Martin Luther
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Video Live stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Monmouth at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Minnesota-Morris at UW-River Falls
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Live stats
2:00 PM
UW-Stout at St. John's
Video Live stats Audio
2:00 PM
UW-Eau Claire at Loras
Audio
2:00 PM
Bethel at Simpson
Video Live stats
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
Video Live stats
2:00 PM
Southwestern Assemblies at Austin
Video
2:10 PM
Trinity Int'l at St. Thomas
3:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live stats
4:00 PM
La Verne at Whitworth
6:00 PM
Adrian at Ohio Northern
Live stats Audio
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
Video Live stats Audio
6:00 PM
Capital at Mount St. Joseph
Live stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
Video Live stats
6:00 PM
Benedictine at Franklin
Video Live stats
6:00 PM
Central at Northwestern (Minn.)
6:00 PM
Willamette at Simon Fraser
7:00 PM
Brevard at Davidson
7:00 PM
Geneva at Marietta
7:00 PM
Rochester at Case Western Reserve
Video Live stats
7:00 PM
Hanover at Centre
Video Live stats
7:00 PM
Rose-Hulman at Mount Union
Live stats
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Otterbein
7:00 PM
Olivet at Heidelberg
Audio
7:00 PM
UW-Whitewater at Dubuque
7:00 PM
Chicago at Washington U.
Video Preview Live stats
7:00 PM
Anderson at North Park
8:00 PM
Illinois College at Rhodes
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Greenville at Wartburg
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
8:00 PM
Denison at Southwestern
Video Live stats
8:00 PM
Carleton at Macalester
10:00 PM
Pacific at Chapman
Live stats
10:00 PM
George Fox at Redlands
Video Live stats Audio
10:00 PM
Sul Ross State at Arizona Christian
10:00 PM
Lewis-Clark Valley at Pomona-Pitzer
Video Live stats
Dec. 9: All times Eastern
Final
Mount Union 43, at UW-Oshkosh 40
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mary Hardin-Baylor 24, Brockport 0
Box Score Recap Photos
Dec. 15: All times Eastern
Final
Mount Union 12, at Mary Hardin-Baylor 0
@ Salem, Va.
Video Box Score Recap Photos