Upper Midwest Athletic Conference Link to official site

2011 UMAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Trinity Bible  39  Presentation  13  Final
  Northwestern (Minn.)  0  St. John's  34  Final
  Rockford  24  Westminster (Mo.)  51  Final
  MacMurray  3  Minnesota-Morris  28  Final
  Maranatha Baptist  26  Martin Luther  12  Final RC
  St. Scholastica  34  Lawrence  21  Final RC
  Eureka  7  Benedictine  45  Final

Sep. 10 Westminster (Mo.)  36  Northwestern (Minn.)  26  Final
  Crown  19  Maranatha Baptist  33  Final
  Millikin  51  Greenville  13  Final RC
  MacMurray  0  Aurora  56  Final
  Minnesota-Morris  44  Martin Luther  40  Final RC

Sep. 17 St. Scholastica  30  Greenville  26  Final RC
  Martin Luther  0  Westminster (Mo.)  54  Final RC
  Crown  6  Eureka  23  Final
  Wisconsin Lutheran  42  Minnesota-Morris  20  Final
  Presentation  0  Northwestern (Minn.)  55  Final

Sep. 24 Westminster (Mo.)  45  Greenville  28  Final
  Martin Luther  36  Crown  22  Final RC
  Northwestern (Minn.)  49  MacMurray  6  Final
  Minnesota-Morris  19  St. Scholastica  44  Final RC
  Eureka  55  Presentation  27  Final

Oct. 1 Westminster (Mo.)  18  Eureka  22  Final
  Greenville  50  Crown  12  Final
  MacMurray  6  St. Scholastica  49  Final RC
  Northwestern (Minn.)  45  Minnesota-Morris  13  Final
  Presentation  28  Martin Luther  6  Final RC

Oct. 8 Minnesota-Morris  14  Westminster (Mo.)  27  Final
  Greenville  62  MacMurray  7  Final
  Eureka  31  Martin Luther  21  Final RC
  St. Scholastica  35  Northwestern (Minn.)  7  Final RC
  Crown  26  Presentation  42  Final

Oct. 15 Crown  21  Northwestern (Minn.)  39  Final
  Martin Luther  35  Greenville  49  Final RC
  Presentation  27  MacMurray  26  Final
  Eureka  7  Minnesota-Morris  40  Final
  Westminster (Mo.)  12  St. Scholastica  29  Final RC

Oct. 22 MacMurray  6  Westminster (Mo.)  37  Final
  St. Scholastica  51  Crown  21  Final RC
  Greenville  36  Eureka  33  Final RC
  Northwestern (Minn.)  35  Martin Luther  26  Final RC
  Minnesota-Morris  28  Presentation  24  Final

Oct. 28 Martin Luther  45  MacMurray  22  Final RC
@ Metrodome
  St. Scholastica  70  Presentation  20  Final
@ Metrodome

Oct. 29 Greenville  52  Minnesota-Morris  14  Final
@ Metrodome
  Northwestern (Minn.)  53  Eureka  14  Final
@ Metrodome
  Crown  13  Westminster (Mo.)  30  Final
@ Dome Day (Minneapolis, Minn.)

Nov. 5 Presentation  10  Westminster (Mo.)  17  Final
  Crown  14  Minnesota-Morris  21  Final
  Northwestern (Minn.)  23  Greenville  27  Final
  Eureka  21  MacMurray  40  Final
  Martin Luther  10  St. Scholastica  66  Final RC

Nov. 12 St. Scholastica  48  Eureka  7  Final RC
  MacMurray  43  Crown  32  Final
  Greenville  41  Presentation  17  Final

Nov. 19 Greenville  7  Campbellsville  21  Final
NCCAA Victory Bowl
  St. Scholastica  2  St. Thomas  48  Final RC
NCAA playoffs, first round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos