Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2011 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Carthage  16  Carleton  13  Final RC
  Luther  22  St. Olaf  24  Final
  Northwestern (Minn.)  0  St. John's  34  Final
  St. Norbert  7  St. Thomas  20  Final RC RC
  Simpson  3  Bethel  55  Final RC RC
  Augsburg  34  Concordia (Wis.)  31  Final RC
  Dickinson St.  13  Concordia-Moorhead  37  Final RC

Sep. 10 St. Olaf  31  Simpson  23  Final RC
  UW-Eau Claire  47  St. John's  19  Final RC
  Concordia-Moorhead  35  Buena Vista  14  Final RC
  Bethel  48  Concordia (Wis.)  0  Final RC
  St. Thomas  45  UW-River Falls  22  Final RC
  Hamline  0  Pacific Lutheran  27  Final
  Gustavus Adolphus  21  Wartburg  26  Final RC

Sep. 17 Augsburg  28  Hamline  20  Final RC
  Carleton  9  Bethel  27  Final RC
  Mayville St.  9  Gustavus Adolphus  6  Final RC
  St. Olaf  14  St. Thomas  49  Final RC
  St. John's  28  Concordia-Moorhead  21  Final - OT RC

Sep. 24 St. Thomas  48  Concordia-Moorhead  30  Final RC
  Augsburg  32  St. John's  31  Final RC
  Gustavus Adolphus  26  St. Olaf  44  Final RC
  Hamline  0  Carleton  34  Final

Oct. 1 Carleton  14  Augsburg  35  Final RC
  St. Olaf  30  Bethel  28  Final RC
  Hamline  0  Macalester  17  Final RC
  St. John's  7  St. Thomas  63  Final RC
  Concordia-Moorhead  37  Gustavus Adolphus  20  Final RC RC

Oct. 8 Gustavus Adolphus  37  Hamline  0  Final RC
  Bethel  41  St. John's  20  Final
  St. Thomas  17  Augsburg  0  Final RC RC
  Concordia-Moorhead  26  Carleton  7  Final RC

Oct. 15 Bethel  41  Gustavus Adolphus  27  Final RC
  Augsburg  26  Concordia-Moorhead  38  Final RC RC
  Carleton  7  St. Olaf  28  Final
  Hamline  0  St. Thomas  49  Final RC

Oct. 22 St. John's  24  Gustavus Adolphus  16  Final RC
  Concordia-Moorhead  35  Hamline  15  Final RC
  St. Olaf  24  Augsburg  20  Final RC
  Carleton  23  Macalester  17  Final - OT RC RC
  St. Thomas  23  Bethel  13  Final RC

Oct. 29 Macalester  23  Augsburg  31  Final RC
  Hamline  0  St. Olaf  40  Final
  Gustavus Adolphus  7  St. Thomas  20  Final RC
  Carleton  14  St. John's  47  Final
  Bethel  27  Concordia-Moorhead  13  Final RC

Nov. 5 Augsburg  37  Gustavus Adolphus  20  Final
  Hamline  6  Bethel  33  Final
  St. Olaf  24  St. John's  27  Final
  St. Thomas  56  Carleton  0  Final RC

Nov. 12 Bethel  42  Augsburg  7  Final RC
@ HHH Metrodome
  St. John's  61  Hamline  0  Final
  Gustavus Adolphus  21  Carleton  7  Final
  Concordia-Moorhead  34  St. Olaf  49  Final RC

Nov. 19 St. Scholastica  2  St. Thomas  48  Final RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 26 Monmouth  10  St. Thomas  38  Final RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 3 St. John Fisher  10  St. Thomas  45  Final RC
NCAA playoffs, quarterfinals

Dec. 10 St. Thomas  0  UW-Whitewater  20  Final RC RC
NCAA playoffs, semifinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos