2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 5 No. 1 Mount Union    Muskingum    1:00 PM V LS A A
Nov. 5 No. 2 Linfield    Puget Sound    4:00 PM V LS
Nov. 5 UW-River Falls    No. 3 UW-Whitewater    3:00 PM
Nov. 5 No. 4 St. Thomas    Gustavus Adolphus    2:10 PM
Nov. 5 No. 5 Mary Hardin-Baylor    Belhaven    2:00 PM
Nov. 5 UW-La Crosse    No. 6 UW-Oshkosh    3:00 PM V A
Nov. 5 No. 7 Wesley    No. 23 Salisbury    12:00 PM
Nov. 5 No. 8 Wheaton (Ill.)    Augustana    2:00 PM
Nov. 5 Hamline    No. 9 St. John's    2:00 PM V LS A
Nov. 5 East Texas Baptist    No. 10 Hardin-Simmons    2:00 PM
Nov. 5 No. 11 Thomas More    Thiel    1:00 PM
Nov. 5 UW-Eau Claire    No. 12 UW-Platteville    2:00 PM
Nov. 5 No. 13 North Central (Ill.)    Carthage    2:00 PM V LS A
Nov. 5 No. 14 Wabash    Denison    1:00 PM V LS
Nov. 5 No. 15 Johns Hopkins    Franklin and Marshall    12:00 PM V LS
Nov. 5 Misericordia    No. 16 Albright    1:00 PM
Nov. 5 Otterbein    No. 18 John Carroll    1:30 PM V LS A
Nov. 5 Willamette    No. 19 Whitworth    3:30 PM
Nov. 5 No. 20 Washington and Lee    Bridgewater    1:00 PM V LS
Nov. 5 Austin    No. 21 Texas Lutheran    2:00 PM
Nov. 5 Wilmington    No. 22 Ohio Northern    1:30 PM LS A
Nov. 5 No. 24 Huntingdon    Maryville (Tenn.)    1:30 PM V V LS
Nov. 5 Lycoming    No. 25 Delaware Valley    1:00 PM
Nov. 4 Trinity Bible    Finlandia    7:00 PM
Nov. 5 SUNY-Maritime    Mount Ida    12:00 PM
Nov. 5 WPI    Rochester    12:00 PM V LS A
Nov. 5 Moravian    Juniata    12:00 PM LS
Nov. 5 RPI    Springfield    12:00 PM V LS
Nov. 5 Norwich    Husson    12:00 PM V LS
Nov. 5 Nichols    Maine Maritime    12:00 PM V
Nov. 5 Worcester State    Westfield State    12:00 PM
Nov. 5 Western New England    Salve Regina    12:00 PM LS
Nov. 5 Bridgewater State    Framingham State    12:00 PM LS
Nov. 5 Endicott    Coast Guard    12:00 PM LS
Nov. 5 Alfred State    Maranatha Baptist    12:00 PM
Nov. 5 Merchant Marine    Union    12:00 PM
Nov. 5 Bates    Bowdoin    12:30 PM V
Nov. 5 Amherst    Trinity (Conn.)    12:30 PM
Nov. 5 Christopher Newport    William Paterson    1:00 PM
Nov. 5 Case Western Reserve    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Nov. 5 Curry    MIT    1:00 PM LS
Nov. 5 Colby    Tufts    1:00 PM
Nov. 5 Wesleyan    Williams    1:00 PM V LS
Nov. 5 Middlebury    Hamilton    1:00 PM
Nov. 5 Gallaudet    Anna Maria    1:00 PM LS
Nov. 5 Kean    Rowan    1:00 PM V LS A
Nov. 5 Wilkes    Stevenson    1:00 PM LS
Nov. 5 Massachusetts Maritime    Plymouth State    1:00 PM V LS
Nov. 5 TCNJ    Southern Virginia    1:00 PM V LS
Nov. 5 LaGrange    N.C. Wesleyan    1:00 PM LS
Nov. 5 DePauw    Oberlin    1:00 PM V LS
Nov. 5 Waynesburg    St. Vincent    1:00 PM
Nov. 5 Olivet    Adrian    1:00 PM
Nov. 5 Hampden-Sydney    Shenandoah    1:00 PM LS
Nov. 5 Gettysburg    Dickinson    1:00 PM
Nov. 5 Catholic    Emory and Henry    1:00 PM V LS
Nov. 5 Hiram    Wooster    1:00 PM V LS
Nov. 5 Fitchburg State    Mass-Dartmouth    1:00 PM V LS
Nov. 5 Alma    Trine    1:00 PM V LS
Nov. 5 Buffalo State    Ithaca    1:00 PM LS
Nov. 5 Frostburg State    Montclair State    1:00 PM
Nov. 5 Brockport    Morrisville State    1:00 PM LS
Nov. 5 Kenyon    Wittenberg    1:00 PM LS
Nov. 5 Geneva    Washington and Jefferson    1:00 PM V LS
Nov. 5 Lebanon Valley    FDU-Florham    1:00 PM
Nov. 5 Hobart    St. Lawrence    1:00 PM A
Nov. 5 Alfred    Utica    1:00 PM
Nov. 5 Ohio Wesleyan    Allegheny    1:00 PM
Nov. 5 Widener    King's    1:00 PM
Nov. 5 Hartwick    St. John Fisher    1:00 PM V LS A
Nov. 5 Guilford    Randolph-Macon    1:00 PM
Nov. 5 Susquehanna    McDaniel    1:00 PM LS
Nov. 5 Ursinus    Muhlenberg    1:00 PM V LS
Nov. 5 Greensboro    Methodist    1:00 PM
Nov. 5 Hope    Albion    1:00 PM A
Nov. 5 Northwestern (Minn.)    Eureka    1:00 PM
Nov. 5 Wisconsin Lutheran    Kalamazoo    1:00 PM V LS
Nov. 5 Hendrix    Washington U.    1:00 PM V LS A
Senior Day
Nov. 5 Carnegie Mellon    Chicago    1:00 PM V LS
Nov. 5 Iowa Wesleyan    Crown    1:00 PM
Nov. 5 Concordia-Chicago    Benedictine    1:00 PM
Nov. 5 Westminster (Mo.)    Minnesota-Morris    1:00 PM
Nov. 5 Greenville    St. Scholastica    1:00 PM
Nov. 5 Capital    Marietta    1:30 PM
Nov. 5 Bluffton    Earlham    1:30 PM LS
Nov. 5 Franklin    Anderson    1:30 PM
Nov. 5 Mount St. Joseph    Defiance    1:30 PM
Nov. 5 Baldwin Wallace    Heidelberg    1:30 PM LS
Nov. 5 Hanover    Manchester    1:30 PM LS
Nov. 5 Grove City    Bethany    1:30 PM
Nov. 5 Castleton    Becker    2:00 PM V LS
Nov. 5 Centre    Rhodes    2:00 PM
Nov. 5 Rockford    Concordia (Wis.)    2:00 PM V LS
Nov. 5 Aurora    Lakeland    2:00 PM
Nov. 5 UW-Stout    UW-Stevens Point    2:00 PM
Nov. 5 MacMurray    Martin Luther    2:00 PM
Nov. 5 Luther    Wartburg    2:00 PM
Nov. 5 Lake Forest    Grinnell    2:00 PM
Nov. 5 Concordia-Moorhead    St. Olaf    2:00 PM
Nov. 5 Bethel    Augsburg    2:00 PM
Nov. 5 Trinity (Texas)    Southwestern    2:00 PM LS
Nov. 5 Nebraska Wesleyan    Buena Vista    2:00 PM LS
Nov. 5 Simpson    Central    2:00 PM
Nov. 5 Ripon    Cornell    2:00 PM
Nov. 5 Dubuque    Loras    2:00 PM
Nov. 5 Millikin    Elmhurst    2:00 PM
Nov. 5 North Park    Carroll    2:00 PM V LS
Nov. 5 St. Norbert    Monmouth    2:00 PM
Nov. 5 Lawrence    Knox    2:00 PM
Nov. 5 Millsaps    Sewanee    2:30 PM
Nov. 5 Birmingham-Southern    Berry    3:00 PM V LS
Nov. 5 Louisiana College    McMurry    3:00 PM
Nov. 5 Redlands    Whittier    4:00 PM V LS LS
Nov. 5 Pomona-Pitzer    La Verne    4:00 PM
Nov. 5 Chapman    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Nov. 5 Lewis and Clark    Pacific Lutheran    4:00 PM V LS
Nov. 5 Pacific    George Fox    5:00 PM
Nov. 5 Ferrum    Averett    6:00 PM V LS
Nov. 5 Howard Payne    Sul Ross State    7:00 PM
Nov. 5 Occidental    Cal Lutheran    10:00 PM LS
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
Live Stats
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Video Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
Video Live Stats
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Video Live Stats
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
Live Stats
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
Video Live Stats
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
7:00 PM
Nichols at Westfield State
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
Video Live Stats
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
Live Stats
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
Video Live Stats
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
12:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
Video Live Stats
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
Video Live Stats
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
Video Live Stats
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
Video Live Stats Audio
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
Live Stats
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
Video Audio
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
Audio
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
Video Live Stats
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
Audio
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Video Audio Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
McPherson at Nebraska Wesleyan
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
Live Stats Audio
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
Video Live Stats
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
Live Stats
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Video Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
Video Live Stats
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Video Live Stats Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
Live Stats
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
Video Live Stats Audio
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Video Audio Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Video Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
Live Stats Audio
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats