2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 9 Massachusetts Maritime    SUNY-Maritime    7:00 PM
Sep. 9 Worcester State    WPI    7:00 PM V LS
Sep. 9 Anna Maria    Nichols    7:00 PM
Sep. 9 Montclair State    FDU-Florham    7:00 PM
Sep. 10 Becker    MIT    TBA
Sep. 10 St. Francis (Ill.)    UW-Platteville    TBA LS
Sep. 10 Louisiana College    Texas Col.    TBA
Sep. 10 Rhodes    Pomona-Pitzer    TBA
Sep. 10 Ohio Northern    Utica    12:00 PM A
Sep. 10 Kean    Bridgewater State    12:00 PM
Sep. 10 Dean    Salve Regina    12:00 PM LS
Sep. 10 Hobart    Endicott    12:00 PM
Sep. 10 Alfred    RPI    12:00 PM
Sep. 10 Framingham State    Cortland    12:00 PM
Sep. 10 Mount Union    N.C. Wesleyan    12:30 PM LS A
Sep. 10 Mount Ida    Plymouth State    1:00 PM
Sep. 10 McDaniel    Moravian    1:00 PM LS
Sep. 10 Franklin and Marshall    Muhlenberg    1:00 PM
Sep. 10 Stevenson    Albright    1:00 PM
Sep. 10 Norwich    St. Lawrence    1:00 PM
Sep. 10 Earlham    Gallaudet    1:00 PM LS
Sep. 10 Mount St. Joseph    DePauw    1:00 PM LS
Sep. 10 Dickinson    Juniata    1:00 PM
Sep. 10 Frostburg State    Wesley    1:00 PM
Sep. 10 Thomas More    Bridgewater    1:00 PM
Sep. 10 Christopher Newport    Hampden-Sydney    1:00 PM
Sep. 10 Elmhurst    Olivet    1:00 PM
Sep. 10 Waynesburg    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 10 Gettysburg    Ursinus    1:00 PM
Sep. 10 Wilkes    Lebanon Valley    1:00 PM
Sep. 10 Oberlin    Kenyon    1:00 PM
Sep. 10 Misericordia    Delaware Valley    1:00 PM
Sep. 10 Johns Hopkins    Susquehanna    1:00 PM
Sep. 10 Newport News Apprentice    Greensboro    1:00 PM
Sep. 10 Greenville    Minnesota-Morris    1:00 PM LS
Sep. 10 Maryville (Tenn.)    Hanover    1:30 PM
Sep. 10 Hope    Defiance    1:30 PM
Sep. 10 King's    Lycoming    1:30 PM
Sep. 10 St. John Fisher    Springfield    2:00 PM V LS
Sep. 10 Grove City    Washington and Jefferson    2:00 PM
Sep. 10 Castleton    Fitchburg State    2:00 PM LS
Sep. 10 Rockford    Maranatha Baptist    2:00 PM
Sep. 10 St. Scholastica    MacMurray    2:00 PM LS
Sep. 10 Martin Luther    Eureka    2:00 PM LS
Sep. 10 Trinity (Texas)    Millsaps    2:00 PM
Sep. 10 Westminster (Mo.)    Iowa Wesleyan    2:00 PM LS
Sep. 10 Luther    St. Olaf    2:00 PM
Sep. 10 Washington and Lee    Sewanee    2:00 PM
Sep. 10 Rose-Hulman    Millikin    2:00 PM LS
Sep. 10 UW-Eau Claire    Concordia-Moorhead    2:00 PM LS
Sep. 10 UW-River Falls    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 10 Carthage    Bethel    2:00 PM
Sep. 10 St. John's    Buena Vista    2:00 PM LS
Sep. 10 Augsburg    Concordia (Wis.)    2:00 PM V LS
Sep. 10 Lake Forest    Carleton    2:00 PM
Sep. 10 Belhaven    UW-Whitewater    2:00 PM
Sep. 10 Howard Payne    Austin    2:00 PM
Sep. 10 Simpson    Illinois College    2:00 PM
Sep. 10 Knox    Beloit    2:00 PM
Sep. 10 Loras    Aurora    2:00 PM
Sep. 10 Central    Augustana    2:00 PM
Sep. 10 Wartburg    Monmouth    2:00 PM
Sep. 10 Illinois Wesleyan    Nebraska Wesleyan    2:00 PM
Sep. 10 Midland    North Park    2:00 PM
Sep. 10 Ripon    UW-La Crosse    2:00 PM
Sep. 10 Finlandia    Lawrence    2:00 PM
Sep. 10 Sul Ross State    Wayland Baptist    2:00 PM
Sep. 10 Webber International    North Central (Ill.)    2:00 PM
Sep. 10 Kalamazoo    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 10 Whitworth    Whittier    2:00 PM
Sep. 10 UW-Stout    St. Thomas    2:10 PM
Sep. 10 Merchant Marine    Coast Guard    2:30 PM
Sep. 10 Brevard    Emory and Henry    3:00 PM
Sep. 10 Western Connecticut    Union    4:00 PM
Sep. 10 Lewis and Clark    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Sep. 10 Dubuque    Pacific    4:00 PM
Sep. 10 Cal Lutheran    Pacific Lutheran    4:00 PM
Sep. 10 Chapman    Linfield    4:30 PM
Sep. 10 Hartwick    Mass-Dartmouth    5:00 PM
Sep. 10 Centre    Anderson    6:00 PM
Sep. 10 Brockport    Alfred State    6:00 PM LS
Sep. 10 Alma    Manchester    6:00 PM LS
Sep. 10 Bluffton    Trine    6:00 PM
Sep. 10 Averett    Randolph-Macon    6:00 PM
Sep. 10 Franklin    Butler    6:30 PM
Sep. 10 Berry    LaGrange    7:00 PM
Sep. 10 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM
Sep. 10 Allegheny    Wooster    7:00 PM LS
Sep. 10 St. Vincent    Thiel    7:00 PM
Sep. 10 Bethany    Geneva    7:00 PM
Sep. 10 Methodist    Guilford    7:00 PM LS
Sep. 10 Birmingham-Southern    Huntingdon    7:00 PM
Sep. 10 Albion    UW-Stevens Point    7:00 PM
Sep. 10 Hendrix    Lyon    7:00 PM
Sep. 10 Mary Hardin-Baylor    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 10 Macalester    Hamline    8:00 PM
Sep. 10 McMurry    Southwestern    8:00 PM
Sep. 10 Northwestern (Minn.)    Crown    8:00 PM LS
Sep. 10 Coe    Cornell    8:00 PM
Sep. 10 St. Norbert    Benedictine    8:00 PM
Sep. 10 Southwestern Assemblies    East Texas Baptist    8:00 PM
Sep. 10 College of Idaho    Willamette    10:00 PM
Sep. 10 Puget Sound    Occidental    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos