2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 29 Randolph-Macon    Shenandoah    6:30 PM LS
Sep. 30 Emory and Henry    Washington and Lee    6:30 PM LS
Oct. 1 Hamilton    Wesleyan    TBA
Oct. 1 Mount Ida    Norwich    TBA
Oct. 1 Capital    Otterbein    TBA
Oct. 1 Washington and Jefferson    Thiel    TBA
Oct. 1 Montclair State    William Paterson    TBA
Oct. 1 Massachusetts Maritime    Fitchburg State    12:00 PM LS
Oct. 1 Becker    Gallaudet    12:00 PM LS
Oct. 1 Merchant Marine    Hobart    12:00 PM
Oct. 1 RPI    Rochester    12:00 PM
Oct. 1 Endicott    MIT    1:00 PM LS
Oct. 1 Bates    Tufts    1:00 PM
Oct. 1 Wabash    Hiram    1:00 PM
Oct. 1 Middlebury    Colby    1:00 PM
Oct. 1 Amherst    Bowdoin    1:00 PM
Oct. 1 Frostburg State    Kean    1:00 PM
Oct. 1 Kenyon    DePauw    1:00 PM LS
Oct. 1 Ferrum    Greensboro    1:00 PM
Oct. 1 Maryville (Tenn.)    Methodist    1:00 PM V LS
Oct. 1 FDU-Florham    Wilkes    1:00 PM
Oct. 1 Anna Maria    Castleton    1:00 PM LS
Oct. 1 Moravian    Ursinus    1:00 PM
Oct. 1 Stevenson    Misericordia    1:00 PM
Oct. 1 Springfield    St. Lawrence    1:00 PM
Oct. 1 Thomas More    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 1 Alma    Kalamazoo    1:00 PM
Oct. 1 Franklin and Marshall    Dickinson    1:00 PM
Oct. 1 Wesley    Southern Virginia    1:00 PM LS
Oct. 1 Adrian    Albion    1:00 PM
Oct. 1 Husson    SUNY-Maritime    1:00 PM
Oct. 1 Apprentice    Alfred State    1:00 PM LS
Oct. 1 TCNJ    Salisbury    1:00 PM
Oct. 1 Buffalo State    St. John Fisher    1:00 PM
Oct. 1 Salve Regina    Curry    1:00 PM
Oct. 1 McDaniel    Gettysburg    1:00 PM
Oct. 1 Delaware Valley    Lebanon Valley    1:00 PM
Oct. 1 Ohio Wesleyan    Denison    1:00 PM
Oct. 1 Utica    Ithaca    1:00 PM
Oct. 1 Alfred    Morrisville State    1:00 PM
Oct. 1 Western New England    Nichols    1:00 PM
Oct. 1 Oberlin    Allegheny    1:00 PM
Oct. 1 King's    Albright    1:00 PM
Oct. 1 Catholic    Guilford    1:00 PM LS
Oct. 1 Muhlenberg    Susquehanna    1:00 PM
Oct. 1 Concordia-Chicago    Trine    1:00 PM V LS
Oct. 1 Huntingdon    N.C. Wesleyan    1:00 PM LS
Oct. 1 Minnesota-Morris    MacMurray    1:00 PM
Oct. 1 Birmingham-Southern    Chicago    1:00 PM V LS
Oct. 1 Westminster (Mo.)    Crown    1:00 PM
Oct. 1 Trinity (Conn.)    Williams    1:30 PM LS
Oct. 1 Baldwin Wallace    Marietta    1:30 PM
Oct. 1 Muskingum    Heidelberg    1:30 PM
Oct. 1 Union    WPI    1:30 PM V LS
Oct. 1 Maine Maritime    Coast Guard    1:30 PM LS
Oct. 1 John Carroll    Wilmington    1:30 PM LS
Oct. 1 Mount Union    Ohio Northern    1:30 PM LS A A
Oct. 1 Franklin    Manchester    1:30 PM LS
Oct. 1 Mount St. Joseph    Hanover    1:30 PM
Oct. 1 Widener    Lycoming    1:30 PM
Oct. 1 Defiance    Earlham    1:30 PM LS
Oct. 1 Plymouth State    Westfield State    2:00 PM
Oct. 1 Juniata    Johns Hopkins    2:00 PM
Oct. 1 Wittenberg    Wooster    2:00 PM LS
Oct. 1 Anderson    Rose-Hulman    2:00 PM V LS
Oct. 1 Hampden-Sydney    Bridgewater    2:00 PM
Oct. 1 Waynesburg    Grove City    2:00 PM
Oct. 1 Cortland    Hartwick    2:00 PM
Oct. 1 Centre    Hendrix    2:00 PM
Oct. 1 Eureka    Greenville    2:00 PM
Oct. 1 Northwestern (Minn.)    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Oct. 1 Concordia (Wis.)    Lakeland    2:00 PM
Oct. 1 Rockford    Benedictine    2:00 PM
Oct. 1 Aurora    Wisconsin Lutheran    2:00 PM
Oct. 1 Nebraska Wesleyan    Luther    2:00 PM
Oct. 1 Rhodes    Sewanee    2:00 PM
Oct. 1 Lake Forest    St. Norbert    2:00 PM
Oct. 1 Concordia-Moorhead    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Oct. 1 Hamline    Carleton    2:00 PM
Oct. 1 St. John's    Bethel    2:00 PM
Oct. 1 UW-Whitewater    UW-Platteville    2:00 PM
Oct. 1 Buena Vista    Loras    2:00 PM
Oct. 1 Sul Ross State    Hardin-Simmons    2:00 PM
Oct. 1 UW-Stevens Point    UW-Eau Claire    2:00 PM V LS
Oct. 1 Beloit    Lawrence    2:00 PM
Oct. 1 Cornell    Monmouth    2:00 PM
Oct. 1 Wartburg    Coe    2:00 PM
Oct. 1 Dubuque    Central    2:00 PM
Oct. 1 Wheaton (Ill.)    Illinois Wesleyan    2:00 PM
Oct. 1 McMurry    Mary Hardin-Baylor    2:00 PM
Oct. 1 Elmhurst    Augustana    2:00 PM
Oct. 1 Macalester    Ripon    2:00 PM
Oct. 1 Grinnell    Illinois College    2:00 PM
Oct. 1 Howard Payne    Louisiana College    2:00 PM
Oct. 1 UW-River Falls    UW-La Crosse    2:00 PM
Oct. 1 East Texas Baptist    Belhaven    2:00 PM
Oct. 1 Augsburg    St. Thomas    2:10 PM V LS
Oct. 1 St. Scholastica    Martin Luther    3:00 PM
Oct. 1 Carthage    Carroll    3:00 PM V LS
Oct. 1 UW-Stout    UW-Oshkosh    3:00 PM
Oct. 1 Willamette    Puget Sound    4:00 PM V LS
Oct. 1 Whittier    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Oct. 1 Pacific    Pacific Lutheran    4:30 PM
Oct. 1 Lewis and Clark    Linfield    4:30 PM
Oct. 1 Framingham State    Mass-Dartmouth    5:00 PM
Oct. 1 Averett    LaGrange    5:00 PM
Oct. 1 Whitworth    George Fox    5:00 PM
Oct. 1 Olivet    Hope    6:00 PM
Oct. 1 Bethany    Carnegie Mellon    6:00 PM LS
Oct. 1 St. Vincent    Case Western Reserve    6:00 PM
Oct. 1 Christopher Newport    Rowan    6:00 PM
Oct. 1 Bridgewater State    Western Connecticut    6:00 PM LS
Oct. 1 Berry    Washington U.    7:00 PM V LS
Oct. 1 North Park    Millikin    7:00 PM
Oct. 1 Pomona-Pitzer    Chapman    10:00 PM
Oct. 1 La Verne    Cal Lutheran    10:00 PM
Oct. 1 Occidental    Redlands    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos