2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 10 Catholic    Randolph-Macon    6:00 PM
Oct. 10 Mass-Dartmouth    Bridgewater State    7:00 PM
Oct. 11 Wesleyan    Bates    TBA
Oct. 11 Birmingham-Southern    Southeastern Univ.    TBA
Oct. 11 Buffalo State    Ithaca    12:00 PM
Oct. 11 Fitchburg State    Worcester State    12:00 PM
Oct. 11 Bowdoin    Hamilton    12:00 PM
Oct. 11 Montclair State    Southern Virginia    12:00 PM
Homecoming
Oct. 11 Kean    Morrisville State    12:00 PM
Oct. 11 Becker    Gallaudet    12:00 PM
Oct. 11 Western Connecticut    Massachusetts Maritime    12:00 PM LS V
Oct. 11 Lycoming    Delaware Valley    12:00 PM
Oct. 11 Springfield    Hobart    12:00 PM LS
Oct. 11 Utica    Salisbury    12:00 PM
Oct. 11 Cortland State    TCNJ    12:00 PM A
Oct. 11 Westfield State    Framingham State    12:00 PM
Oct. 11 Colby    Amherst    1:00 PM
Oct. 11 Anna Maria    Castleton State    1:00 PM
Oct. 11 Mount Ida    Norwich    1:00 PM
Oct. 11 Nichols    Endicott    1:00 PM LS V
Oct. 11 Hartwick    St. John Fisher    1:00 PM
Oct. 11 Husson    SUNY-Maritime    1:00 PM LS
Oct. 11 DePauw    Oberlin    1:00 PM
Oct. 11 Guilford    Shenandoah    1:00 PM LS V A
Oct. 11 Emory and Henry    Bridgewater (Va.)    1:00 PM A
Oct. 11 Hampden-Sydney    Washington and Lee    1:00 PM LS V
Oct. 11 Maryville (Tenn.)    Ferrum    1:00 PM
Oct. 11 Allegheny    Wooster    1:00 PM
Oct. 11 Ohio Midwestern    Alfred State    1:00 PM
Oct. 11 N.C. Wesleyan    LaGrange    1:00 PM
Oct. 11 Salve Regina    Western New England    1:00 PM LS V
Oct. 11 Wesley    Concordia-Selma    1:00 PM
Oct. 11 Greensboro    Methodist    1:00 PM
Oct. 11 Frostburg State    Brockport State    1:00 PM
Oct. 11 William Paterson    Rowan    1:00 PM
Oct. 11 St. Lawrence    RPI    1:00 PM
Oct. 11 Misericordia    Lebanon Valley    1:00 PM
Oct. 11 Kenyon    Hiram    1:00 PM
Oct. 11 Union    WPI    1:00 PM
Oct. 11 Thiel    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 11 FDU-Florham    Albright    1:00 PM
Oct. 11 Baldwin Wallace    Marietta    1:00 PM LS
Oct. 11 Rockford    Hope    1:00 PM LS A
Oct. 11 Tufts    Trinity (Conn.)    1:30 PM
Oct. 11 Mount Union    Ohio Northern    1:30 PM LS
Oct. 11 Case Western Reserve    Waynesburg    1:30 PM
Oct. 11 Curry    Coast Guard    1:30 PM
Oct. 11 Berry    Centre    1:30 PM
Oct. 11 Earlham    Franklin    1:30 PM
Oct. 11 Adrian    Alma    1:30 PM
Oct. 11 Muskingum    Heidelberg    1:30 PM
Oct. 11 Bluffton    Rose-Hulman    1:30 PM LS V
Oct. 11 Mount St. Joseph    Hanover    1:30 PM
Oct. 11 Defiance    Manchester    1:30 PM LS V A
Oct. 11 Wabash    Ohio Wesleyan    2:00 PM A
Oct. 11 Rochester    Merchant Marine    2:00 PM
Oct. 11 Middlebury    Williams    2:00 PM
Oct. 11 Thomas More    Geneva    2:00 PM
Oct. 11 Trine    Olivet    2:00 PM
Oct. 11 Carnegie Mellon    Bethany    2:00 PM
Oct. 11 John Carroll    Wilmington    2:00 PM
Oct. 11 Hendrix    Washington U.    2:00 PM LS V
Oct. 11 UW-River Falls    UW-Platteville    2:00 PM
Oct. 11 Lakeland    Concordia-Chicago    2:00 PM
Oct. 11 Christopher Newport    Huntingdon    2:00 PM V
Oct. 11 Crown    Greenville    2:00 PM
Oct. 11 Benedictine    Wisconsin Lutheran    2:00 PM
Oct. 11 Concordia (Wis.)    Aurora    2:00 PM
Oct. 11 UW-Eau Claire    UW-Stevens Point    2:00 PM
Oct. 11 Bethel    Hamline    2:00 PM
Oct. 11 Gustavus Adolphus    St. Olaf    2:00 PM
Oct. 11 Carleton    Concordia-Moorhead    2:00 PM
Oct. 11 North Central (Ill.)    North Park    2:00 PM
Oct. 11 Buena Vista    Loras    2:00 PM
Oct. 11 Sewanee    Rhodes    2:00 PM
Oct. 11 Beloit    Lawrence    2:00 PM
Oct. 11 St. Norbert    Carroll    2:00 PM
Oct. 11 Macalester    Ripon    2:00 PM
Oct. 11 Mary Hardin-Baylor    Sul Ross State    2:00 PM
Oct. 11 Elmhurst    Carthage    2:00 PM
Oct. 11 Illinois Wesleyan    Millikin    2:00 PM
Oct. 11 Wheaton (Ill.)    Augustana    2:00 PM
Oct. 11 Central    Luther    2:00 PM
Oct. 11 Wartburg    Coe    2:00 PM A
Oct. 11 Cornell    Grinnell    2:00 PM
Oct. 11 Martin Luther    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Oct. 11 St. Scholastica    MacMurray    2:00 PM
Oct. 11 Eureka    Westminster (Mo.)    2:00 PM
Oct. 11 Minnesota-Morris    Northwestern (Minn.)    2:00 PM
Oct. 11 Monmouth    Illinois College    2:00 PM
Oct. 11 Okla. Panhandle    Southwestern    2:00 PM
Oct. 11 Maranatha Baptist    Presentation    2:00 PM
Oct. 11 Augsburg    St. Thomas    2:10 PM
Oct. 11 Chicago    Trinity (Texas)    2:30 PM
Oct. 11 Lake Forest    Knox    3:00 PM
Oct. 11 UW-Whitewater    UW-Stout    3:00 PM
Oct. 11 UW-Oshkosh    UW-La Crosse    3:00 PM
Oct. 11 Pacific    Puget Sound    4:00 PM
Oct. 11 Willamette    Whitworth    4:00 PM
Oct. 11 George Fox    Linfield    4:30 PM
Oct. 11 Simpson    Dubuque    5:00 PM
Oct. 11 Pacific Lutheran    Lewis and Clark    5:00 PM
Oct. 11 Kalamazoo    Albion    6:00 PM
Oct. 11 Capital    Otterbein    7:00 PM
Oct. 11 Washington and Jefferson    Grove City    7:00 PM
Oct. 11 Wittenberg    Denison    7:00 PM A
Oct. 11 East Texas Baptist    Texas Lutheran    7:00 PM
Oct. 11 Cal Lutheran    Redlands    10:00 PM
Oct. 11 La Verne    Claremont-Mudd-Scripps    10:00 PM
Oct. 11 Pomona-Pitzer    Chapman    10:00 PM
Oct. 11 Whittier    Occidental    10:00 PM
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading