Franklin and Marshall Diplomats

2014 Division III football schedule

Previous seasons: 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 5 No. 2 Mary Hardin-Baylor    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 5 Bethany    No. 3 Mount Union    1:30 PM LS
Sep. 5 Augsburg    No. 5 Wartburg    8:00 PM
Sep. 5 No. 6 John Carroll    St. Vincent    1:00 PM
Sep. 5 No. 7 Johns Hopkins    Randolph-Macon    1:00 PM
Sep. 5 No. 8 Wheaton (Ill.)    Coe    2:00 PM
Sep. 5 No. 9 Hobart    Dickinson    12:00 PM
Sep. 5 Rowan    No. 11 Widener    1:00 PM
Sep. 5 No. 12 Wittenberg    Capital    1:00 PM
Sep. 5 Dubuque    No. 13 St. John's    2:00 PM
Sep. 5 No. 14 Wabash    Hampden-Sydney    1:00 PM V A A
Sep. 5 No. 16 Delaware Valley    Montclair State    TBA
Sep. 5 No. 18 Centre    Hanover    1:00 PM
Sep. 5 No. 19 Washington and Jefferson    Wooster    1:00 PM LS
Sep. 5 No. 20 St. Thomas    UW-Eau Claire    7:10 PM
National Championship Recognition Night
Sep. 5 No. 21 St. John Fisher    No. 22 Thomas More    12:00 PM LS
Sep. 5 No. 23 UW-Oshkosh    Robert Morris Univ. (Ill.)    7:00 PM
Sep. 5 No. 24 Texas Lutheran    Sul Ross State    7:00 PM
Sep. 5 Wilkes    No. 25 Muhlenberg    TBA
Sep. 3 Belhaven    Millsaps    TBA
Sep. 3 Anna Maria    Coast Guard    7:00 PM
Sep. 3 Franklin and Marshall    Lebanon Valley    7:00 PM
Sep. 3 Ursinus    Millersville    7:00 PM
Sep. 3 Manchester    Trine    7:30 PM LS
Sep. 3 Bethel    UW-Stout    8:00 PM
Sep. 4 Salisbury    Albright    7:00 PM LS
Sep. 4 Gettysburg    Bridgewater (Va.)    7:00 PM
Sep. 4 Averett    Washington and Lee    7:00 PM LS
Sep. 4 St. Lawrence    Morrisville State    7:00 PM
Sep. 4 MIT    WPI    7:00 PM LS V
Sep. 4 Westfield State    Nichols    7:00 PM
Sep. 4 Becker    Fitchburg State    7:00 PM LS V
Sep. 4 Stevenson    N.C. Wesleyan    7:00 PM
Sep. 4 Mount Ida    Mass-Dartmouth    7:00 PM
Sep. 4 Curry    Bridgewater State    7:00 PM LS
Sep. 4 Luther    UW-La Crosse    8:30 PM
Sep. 5 Buffalo State    Otterbein    TBA
Sep. 5 Buena Vista    UW-Platteville    TBA
Sep. 5 George Fox    La Verne    TBA
Sep. 5 Norwich    RPI    12:00 PM
Sep. 5 Heidelberg    Cortland State    12:00 PM
Sep. 5 Maine Maritime    SUNY-Maritime    12:00 PM
Sep. 5 Alfred    Husson    12:00 PM LS V
Sep. 5 Framingham State    Endicott    12:00 PM LS
Sep. 5 TCNJ    Christopher Newport    12:00 PM
Sep. 5 Worcester State    Salve Regina    12:00 PM LS
Sep. 5 Grove City    Juniata    12:00 PM
Sep. 5 Westminster (Mo.)    Southwestern Assemblies    12:00 PM
Sep. 5 Lycoming    Susquehanna    1:00 PM
Sep. 5 William Paterson    Alfred State    1:00 PM
Sep. 5 Alma    Finlandia    1:00 PM
Sep. 5 Springfield    Western New England    1:00 PM
Sep. 5 Ferrum    Emory and Henry    1:00 PM
Sep. 5 Earlham    Olivet    1:00 PM LS
Sep. 5 Ithaca    Union    1:00 PM
Sep. 5 Brockport State    Oberlin    1:00 PM
Sep. 5 Castleton State    Plymouth State    1:00 PM
Sep. 5 Methodist    Apprentice    1:00 PM
Sep. 5 Waynesburg    Muskingum    1:00 PM LS
Sep. 5 Case Western Reserve    Chicago    1:00 PM V
Sep. 5 Carnegie Mellon    Washington U.    1:00 PM LS V
Sep. 5 Illinois Wesleyan    Franklin    1:30 PM LS
Sep. 5 Berry    Maryville (Tenn.)    1:30 PM LS
Sep. 5 Monmouth    Hope    1:30 PM LS A
Sep. 5 Bluffton    Wilmington    1:30 PM
Sep. 5 Kenyon    Sewanee    2:00 PM
Sep. 5 Beloit    Concordia-Chicago    2:00 PM
Sep. 5 Rockford    Lawrence    2:00 PM
Sep. 5 Wisconsin Lutheran    Lake Forest    2:00 PM
Sep. 5 Carthage    St. Norbert    2:00 PM
Sep. 5 Jamestown    Concordia-Moorhead    2:00 PM
Sep. 5 Macalester    Carleton    2:00 PM
Sep. 5 Minnesota-Morris    Hamline    2:00 PM
Sep. 5 Northwestern (Minn.)    St. Olaf    2:00 PM
Sep. 5 Illinois College    Aurora    2:00 PM
Sep. 5 North Park    Concordia (Wis.)    2:00 PM
Sep. 5 UW-River Falls    Simpson    2:00 PM
Sep. 5 Hendrix    Austin    2:00 PM
Sep. 5 Southwestern    Hardin-Simmons    2:00 PM
Sep. 5 Knox    Eureka    2:00 PM
Sep. 5 Maranatha Baptist    Martin Luther    2:00 PM
Sep. 5 St. Scholastica    Ripon    2:00 PM
Sep. 5 Louisiana College    Huntingdon    2:00 PM
Sep. 5 Loras    Elmhurst    2:00 PM
Sep. 5 Pacific    College of Idaho    3:00 PM
Sep. 5 Puget Sound    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Sep. 5 Misericordia    Utica    4:30 PM LS V A
Sep. 5 Western Connecticut    Hartwick    5:00 PM
Sep. 5 Defiance    Adrian    5:00 PM
Sep. 5 Moravian    King's    6:00 PM
Sep. 5 Birmingham-Southern    LaGrange    6:00 PM
Sep. 5 UW-Stevens Point    Albion    6:00 PM
Sep. 5 Redemption Christian College    Southern Virginia    6:00 PM LS
Sep. 5 Guilford    Greensboro    7:00 PM LS
Sep. 5 Allegheny    Thiel    7:00 PM
Sep. 5 Gallaudet    Shenandoah    7:00 PM LS LS V A
Sep. 5 Kalamazoo    Rose-Hulman    7:00 PM LS V
Sep. 5 Westminster (Pa.)    Hiram    7:00 PM
Sep. 5 Marietta    Denison    7:00 PM
Sep. 5 Anderson    Taylor (Ind.)    7:00 PM
Sep. 5 Greenville    Millikin    7:00 PM
Sep. 5 Trinity (Texas)    Howard Payne    7:00 PM
Sep. 5 Mount St. Joseph    Augustana    7:00 PM
Sep. 5 Catholic    McDaniel    7:30 PM
Sep. 5 Benedictine    Central    7:30 PM
Sep. 5 McMurry    East Texas Baptist    8:00 PM
Sep. 5 Lakeland    Carroll    8:00 PM
Sep. 5 Gustavus Adolphus    Crown    8:00 PM
Sep. 5 Iowa Wesleyan    Cornell    8:00 PM
Sep. 5 Frostburg State    Geneva    8:00 PM

Past Records

2014 (1-8, 1-6 NWC)

Team Quick Facts

News Releases