2001 All-Americans


First Team Second Team
Offense
QB Tom Arth, John Carroll Dustin Proctor, Hardin-Simmons
RB Chuck Moore, Mount Union Shearrod Duncan, Ursinus
RB Davon Cruz, Bridgewater (Va.) David Chorney, Augustana
WR Nate Jackson, Menlo Todd Fry, Washington & Jefferson
WR Michael Coleman, Widener Jim Jones, Widener
TE Jeff Gibbs, Otterbein Ryan Short, Wabash
OL J.D. Sheldon, Augustana Michael Day, Bridgewater
OL Anthony Vitale, Montclair State Matt Morris, Hardin-Simmons
OL Bill Smith, Trinity (Texas) Bob Schmidt, UW-Eau Claire
OL Mat Rapoza, Washington & Lee Mark Shafer, Chapman
OL Ed Malone, Mount Union Jeff Leng, Buena Vista
Defense
DL Steven Wilson, King's Quincy Malloy, Methodist
DL Jeremy Hood, St. John's Joshua Stinehour, Union
DL Pat Ryan, Benedictine Matt Campbell, Mount Union
DL Tim Williams, Augustana Paul Schmitt, UW-Stevens Point
LB Jerimiah Janssen, St. Norbert Preston Meyer, Mary-Hardin Baylor
LB Omar Lucas, Montclair State Jared Sanderson, Hardin-Simmons
LB Ryan Moore, Gettysburg Lonnie Parker, Bridgewater
DB Chris Kern, Mount Union Jason Wingeart, Western Maryland
DB Dino Rossi, Chapman Seth Berghoff, Pacific Lutheran
DB T.J. Hess, Widener Jarrod Pence, Moravian
DB Kip Daniels, Aurora Eric Moe, UW-Stout
Specialists
K Carlos Martinez, Buena Vista Drew McMaster, Howard Payne
P Scott Verhalen, E. Texas Baptist Brad Abraham, UW-Platteville
RET Chris McKinney, Guilford Blake Elliott, St. John's

 


Third Team Honorable Mention
Offense
QB Roy Hampton, Trinity (Texas) Zamir Amin, Menlo
RB Jeremy Boyce, Trinity (Texas) Daniel Grove, Wittenberg
RB Mike Johnson, Bethel QB Jason Lutz, Bridgewater (Va.)
WR Ryan Johnson, Hartwick Joel Olson, Bethel
WR Kirk Rogers, Hardin-Simmons Eric Magrini, Montclair State
TE Jim Triveri, Augustana Conor Mulkeen, Ithaca
OL Thomas Anderson, Hardin-Simmons Tim Boothe, Ferrum
OL Mike Willey, Tufts Drew Davidson, Ithaca
OL Joe Corbett, King's Geno Ochap, Bethany
OL Joel Demro, Wartburg Daniel Schwartz, Rose-Hulman
OL Trevor Roberts, Pacific Lutheran Kevin Vacca, Springfield
Defense
DL Jelani Patterson, Emory & Henry Pat McGee, Amherst
DL Andrew Porter, Macalester Austin Crow, UW-Eau Claire
DL Josh McMillin, Franklin Jon Foss, Bethel
DL Ken Freeman, FDU-Madison Tim Corr, Westfield State
LB Josue Zamora, Westfield State Scott O'Reilly, Carleton
LB Ron Swearingin, Capital Jason Johnson, Brockport State
LB Jason Perkins, Mount Union Sam Hobi, Oberlin
DB Chris Miller, Loras John Ortega, Centre
DB Alex Grinch, Mount Union Mike Dale, Ursinus
DB Jeremy Unertl, UW-La Crosse Hans Bengtson, Bethel
DB Michael Mystic, John Carroll Clinton Tabb, Rowan
Specialists
K Rodney Chenos, Mount Union Andrew Ruffo, Union
P Brian Bicher, Ithaca Scott Schara, Coe
RET Hays Mathis, Rhodes Brad Guettel, Carroll
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos