December 16, 2011

2011 D3football.com All-America team

D3football.com Offensive Player of the Year: Levell Coppage, RB, UW-Whitewater
D3football.com Defensive Player of the Year: Nick Driskill, S, Mount Union
D3football.com Coach of the Year: Lance Leipold, UW-Whitewater

 
First Team Second Team
Offense
 
QB Shane McSweeny, Sr., Wesley Alex Tanney, Sr., Monmouth
RB Levell Coppage, Sr., UW-Whitewater Chris D'Andrea, Sr., Montclair State
RB Shawn Morris, Jr., Birmingham-Southern Germany Woods, So., Heidelberg
WR Michael Zweifel, Sr., Dubuque Fritz Waldvogel, Sr., St. Thomas
WR Kyle Vance, Sr., Hampden-Sydney Justin Gallo, Sr., Union
TE Shawn Evans, Sr., Lewis and Clark Kyle Fiedorowicz, Sr., North Central (Ill.)
T Logan Allemand, Sr., UW-Whitewater Antonio Tate, Jr., Mount Union
G Alex Smith, Sr., Salisbury Lewis Brown, Sr., DePauw
C Brett Ekkens, Sr., Mount Union Curtis James, Jr., St. Thomas
G John Fitzgibbons, Sr., Washington and Lee Michael Coles, Jr., Mary Hardin-Baylor
T Corey Balcerzak, Sr., St. John Fisher Billy Castro, Sr., Cortland State
 
 
 
Defense
 
DE Chris Mayes, Sr., Wesley Frank Weymiller, Jr., Coe
DT Peter Bulandr, Sr., North Central (Ill.) Dan Terhune, Sr., Wooster
DT Kevin Ferber, Sr., Amherst Casey Casper, Sr., UW-Whitewater
DE Charles Dieseul, Sr., Mount Union Anthony Marascio, Sr., Lycoming
LB Tony Danna, Sr., St. Thomas Kyle McGivney, Sr., Luther
LB Greg Arnold, Sr., UW-Whitewater Javicz Jones, Jr., Mary Hardin-Baylor
LB CJ Gum, Sr., Wabash Nick Bricker, So., TCNJ
CB Jarrad Craine, Sr., Mississippi College Troy Sant, Jr., St. John Fisher
S Nick Driskill, Sr., Mount Union Dave Vosburgh, Sr., St. John Fisher
S Drew Fisher, Sr., Linfield Will Morris, Sr., McMurry
CB Justin Haulcy-Bateman, Sr., Cal Lutheran Derek Dreher, Sr., UW-La Crosse
 
 
 
Specialists
 
ST * Ernie Mello, Sr., WPI
 
K Allen Cain, Jr., Texas Lutheran Dylan Rushe, So., Endicott
P Tyler Olsson, Sr., TCNJ Cole Schacherl, Sr., Howard Payne
RET Wes Chamblee, Sr., Wabash Fritz Waldvogel, Sr., St. Thomas

 

  Third Team Honorable Mention
Offense
 
QB Matt Blanchard, Sr., UW-Whitewater Dan Pitcher, Sr., Cortland State
RB Justin Spaulding, Sr., Dubuque Darius Wilson, Jr., Mary Hardin-Baylor
RB Colin Tobin, Sr., St. Thomas Ben Guiles, Sr., Lebanon Valley
WR Josh McKee, Sr., Wittenberg Mike Blodgett, Sr., Monmouth
WR Trey Fairchild, Sr., Otterbein John Babin, So., Cortland State
TE Delfonte Diamond, Sr., McMurry Billy Chapman, Jr., Middlebury
T Dan Chapman, Sr., St. Thomas Devin Martin, Sr., John Carroll
G John LaVelle, Jr., Delaware Valley Nick Schultz, Jr., Franklin
C Ben Rogers, Sr., Hampden-Sydney Eric Allen, Sr., UW-Oshkosh
G James Allen, Sr., Monmouth Jordan Barnes, Sr., Linfield
T Ben Hume, Sr., Centre Mitch Elliot, Sr., Bethel
 
 
 
Defense
 
DE Allen Petros, Sr., Moravian Brian Albrecht, Sr., St. Olaf
DT Darryl Moore Jr., Sr., Waynesburg D.J. Chappell, Jr., Huntingdon
DT Tyler Steele, Jr., Linfield Mike Raplee, Jr., Alfred
DE Cory Homer, Sr., Lebanon Valley Ben Lockton, Jr., Benedictine
LB Patrick McDonough, Sr., Muhlenberg Devan Sproles, Jr., Emory and Henry
LB Nick Clark, Sr., Alfred Anthony Sabatella, Sr., Alma
LB Alex Thomas, Sr., Muskingum Dan Avento, So., Montclair State
CB Chris Greenwood, Sr., Albion Drake Woodard, Sr., Hobart
S Chad Faulcon, Sr., Montclair State Jake Pelton, Jr., Washington and Lee
S Ray Bierbach, Sr., Lycoming Alex Ferrara, Sr., Mount Union
CB Zach Morgan, So., Hampden-Sydney Josh Mitchell, Jr., North Central (Ill.)
 
 
 
Specialists
 
AP Mike Graham, Jr., Western New England
 
K Long Ding, Sr., Norwich Scott Roche, Sr., Wheaton (Ill.)
P Christian Hallingstad, Jr., UW-La Crosse Kyle Trella, Jr., Trinity (Texas)
RET Dan Ruffrage, Sr., Ithaca Taylor Wagner, Jr., DePauw


ST:
special teams; AP: all-purpose

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats