December 20, 2013

2013 All-America team

D3football.com Offensive Player of the Year: Kevin Burke, QB, Mount Union.
D3football.com Defensive Player of the Year: Cole Klotz, LB, UW-Whitewater.
D3football.com Coach of the Year: Lance Leipold, UW-Whitewater.

Pos. First Team   Second Team
QB Kevin Burke, Jr., Mount Union   Spencer Stanek, Sr., North Central
RB Domonique Hayden, Jr., Thomas More   Octavias McKoy, Sr., Western Connecticut
RB Cartel Brooks, Jr., Heidelberg   Cole Myhra, Sr., UW-Oshkosh
WR Kyle Linville, Sr., Franklin   Holton Walker, Jr., Hampden-Sydney
WR Anthony Davis, Jr., Widener   Alex Baroffio, Sr., Washington and Jefferson
TE Adam Carl, Sr., Augsburg   Jared Prugar, Sr., Ithaca
T Steven Schultz, Sr., Linfield   Jeff Schmidt, Sr., Bethel
G Nathan Yelton, Sr., Coe   Chuck North, Sr., Hardin-Simmons
C Ben Cranston, Sr., Johns Hopkins   Hunter Feibel, Sr., Louisiana College
G James Thomas, Sr., St. John Fisher   Brendan Kozub, Sr., Lebanon Valley
T Quentin Rembert, Sr., Heidelberg   Armand Jenifer, Sr. Johns Hopkins
 
 
 
 
Defense      
DE Cody Buresh, Jr., Wabash   Korey Steward, Sr., Mary Hardin-Baylor
DT Tyler Steele, Sr., Linfield   Matt Fechko, Sr., Mount Union
DT Silvio Diaz, Sr. Mary Hardin-Baylor   Ben Poirier, Jr., Heidelberg
DE Danny Samson, Sr., Central   Alex Tripp, Sr., North Central
LB Erik Westerberg, Sr., Augustana   Frank Gaffney, Jr., Lebanon Valley
LB Dom Forrest, Sr., Linfield   Andre Carter, Sr., LaGrange
LB Cole Klotz, Sr., UW-Whitewater   Seth Mathis, Sr., Bethel
CB Andre Carter, Sr., Salisbury   Randy Greenwood, Sr., John Carroll
S Shane Dierking, Sr., North Central   Drew Peterson, Sr., Albright
S Tanner Troutman, Jr., Lycoming   Austin Blashka, Sr., UW-Oshkosh
CB Brodrick Crain, Sr., Mary Hardin-Baylor   C.J. Conway, Jr., Montclair State
 
 
 
 
Specialists      
K Andrew Franks, Jr., RPI   Dylan Rushe, Sr. Endicott
P Kyle Hamby, Jr., Salisbury   Matt Harmon, Sr., Baldwin Wallace
RET Hakeem Bourne-McFarlane, Sr., Augsburg   Jessie Ramos, So., Hardin-Simmons
ST 
 
 
  Gabriel Smith, Fr., Hobart
Pos. Third Team Pos. Honorable Mention
QB John Kelly, Sr., UW-Platteville QB Nash Nance, Jr., Hampden-Sydney
RB Steven Webb, Sr. Hobart RB Will McGhee, Sr., Randolph-Macon
RB Melikke Van Alstyne, Sr., Framingham St.  RB Jeffrey Dubose, Sr., Gustavus Adolphus
WR Mitch Hallstrom, Sr., Bethel WR Jake Kumerow, Jr., UW-Whitewater
WR Tyler Rutenbeck, Jr., Dubuque WR John Babin, Jr., Cortland State
TE Michael Long, Jr., Muhlenberg WR Luc Meacham, Jr., Mount Union
T Aaron Coeling, Sr., Wittenberg T Jace Werkheiser, Sr., North Central
G Jason Cook, Sr., Baldwin Wallace G Lucas Skibba, Jr., UW-Whitewater
C Michael Green, Sr., Hobart C Paul Santi, Sr., UW-Eau Claire
G Josh Holt, Sr., Mary Hardin-Baylor G Rance Hightower, Jr., Maryville
T Ryan DiFlavio, Sr., Alfred T Connor Hollenbeck, Sr., Washington and Lee
 
 
 
 
Defense      
DE Chris Alvarez, Jr., Rowan
 
Tyre Coleman, Jr., Hobart
DT Hayden Stanton, So., Salve Regina
 
Dwight Hentz, Sr., Lycoming
DT Mitch Montgomery, Sr., Coe
 
Brandon Felus, Sr., Juniata
DE Nate Adams, Jr., Concordia-Moorhead
 
Adham Talaat, Sr., Gallaudet
LB Sosthene Kapepula, Jr., Wesley
 
Devin Worthington, Sr., Hobart
LB Nick Slezak, Sr., North Central
 
Nick Bricker, Sr., TCNJ
LB Tyler Ikwild, Sr., Hampden-Sydney
 
Nate Scola, Sr., Wabash
CB Marcus McLin, Jr., UW-Whitewater
 
Rob Austin, Jr., UW-Platteville
S Satiir Stevenson, Jr., Guilford
 
Jared Morris, Sr., Wesley
S Cody Jones, Sr., Mary Hardin-Baylor
 
Alec French, Sr., St. Scholastica
CB Tony Sierra, Sr., Defiance
 
Kenyon O'Brien, Sr., Concordia-Moorhead
 
 
 
 
Specialists      
K Daniel Sobolewski, So., Albright
 
Eric Kindler, Sr., UW-Whitewater
P Tracy Murden, Sr., Randolph-Macon
 
Cameron Sobleski, Sr., Wabash
RET Jordan Zackery, Jr., Franklin and Marshall
 
Justin Howard, Jr., UW-Whitewater
ST Dan Egan, Jr., St. Norbert
 
Shawn Bowman, Jr., Wooster
comments powered by Disqus
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.